Z čeho vařit, když hubnete aneb dietní a zdravé potraviny na každý den

Chcete jíst zdravě, ale máte strach, že dieta znamená nedobré jídlo? A co kdybyste dostali seznam 20 nejzdravějších ingrediencí, které vám pomohou se správným fungováním vašeho těla a ještě navíc díky nim shodíte nějaké to kilo navíc? Vyzkoušejte nové chutě a zařaďte je alespoň občas do svého jídelníčku, po kterém nastartujete hubnutí a zlepšíte zdraví.

1. Krůtí prsa

Bohatý zdroj vitamínu B, zinku, selenu a aminokyselin. Zařaďte krůtí maso do svého jídelníčku alespoň třikrát týdně. Vyzkoušet můžete například krůtí tacos, ragú, karbanátky, indické kari, nebo třeba krůtí kapustové závitky.

2. Olivový olej

Ideální surovina do salátů a  proteinových koktejlů. Olivový olej chrání před nemocemi srdce a krevního oběhu. Ačkoli se jedná o tuk, dalo by se říci že existuje „Krétský paradox“. Tento řecký ostrov, na kterém se konzumuje nejvíce tuku (právě v podobě olivového oleje) má nejnižší výskyt infarktu myokardu. 

3. Quinoa

Poslední dobou velmi populární surovina, bohatá na bílkoviny. Podle profesora Mohra z Univerzity v Louisvillu navíc obsahuje i vlákninu a vitamin B.  Připravit ji můžete jako rýži (uvařit ve vodě v poměru 1:2) a použít místo přílohy.

Jak připravit quinou
pixabay.com

4. Černé fazole

Možná že luštěniny nepatří k vašim oblíbencům, ale černé fazole byste měli vyzkoušet. Dokáží vás totiž nasytit a dodat vám potřebnou dávku vlákniny a bílkovin. Ne nadarmo vegetariáni nahrazují maso právě fazolemi.

5. Zelený čaj

Zelený čaj pomáhá nejen při hubnutí, ale je prospěšný i při střevních potížích, nesoustředěnosti a je bohatý na vitamíny a antioxidanty, takže prospívá i vlasům a zubům. Pokud nemáte rádi čaj v klasické teplé formě, zkuste matchu. Jedná se o japonský čaj, který se prodává v prášku a stačí ho smíchat s vodou.

6. Vajíčka

Posilují imunitu, zpevňují kosti, obsahují antioxidanty a aminokyseliny. Vajíčka jsou zkrátka zdraví prospěšná a existuje tisíc způsobů jejich přípravy.

Kolik vajec denně je zdravých
pixabay.com

7. Mléko

Svému tělu byste měli dopřávat i mléčné výrobky. Mléko totiž obsahuje látky, které tělu pomáhají lépe spalovat tuky

8. Voda

Základní lidská potřeba a také surovina. Pomáhá regulovat teplotu lidského těla, chrání naše ledviny a dodává nám potřebné minerály. Zařazením alespoň dvou litrů vody do svého každodenního jídelníčku pomůžete svému tělu fungovat tak, jak má.

9. Batáty

Sladké brambory se mohou pochlubit vysokým obsahem beta-karotenu a také vitamíny C a E. A pomáhají zejména při regeneraci svalů. 

Jak připravit sladké brambory
pixabay.com

10. Sója

Sója obsahuje tolik bílkovin jako porce masa, vlákniny jako celozrnné pečivo a antioxidantů, minerálů a vitamínů jako ovoce a zelenina. Je potřeba dodávat další důvod proč je zařadit do svého jídelníčku?

11. Hovězí maso

Pro doplnění železa a zinku si dopřejte třikrát až čtyřikrát do týdne porci hovězího masa. A tuku se bát nemusíte. Podle studií obsahuje v současné době hovězí maso mnohem méně tuku než v předchozích dekádách.

12. Celozrnný chléb

Dopřejte si porci celozrnného chleba každý den. Okamžitě vám dodá energii a pocit plného žaludku. A jak poznáte ten správný a nedobarvený melasou? Mrkněte na obal a zkontrolujte, že obsahuje buď celozrnnou pšenici, nebo má celozrnnou přísadu uvedenou na prvním místě.

Proč jíst celozrnný chléb a pečivo
pixabay.com

13. Mandle

Svačinka v podobě hrstky mandlí má blahodárné účinky na srdce, zažívání i na kůži. Také je můžete namíchat do smoothie nebo rozemlít do zdravého moučníku. 

14. Jogurt

Podle výzkumů lidé, kteří pravidelně jí jogurty, trpí mnohem méně nachlazením. Jogurty, stejně jako mléko, obsahují vápník, který je výborný při spalování tuků. A navíc vás pocitově zasytí. Pozor na jogurty s vysokým obsahem cukru, po těch by vám naopak vyhládlo mnohem dříve.

15. Špenát

Pepek námořník nás už jako malé naučil, že po špenátu rostou svaly. A nejen to. Porce špenátu obstará denní dávku beta-karotenu, takže po něm i lépe uvidíte. Už jste vyzkoušeli těstoviny se smetanou, špenátem a sýrem? Nebo špenátovou polévku?

Jak připravit listový špenát
pixabay.com

16. Brokolice

Ačkoli brokolice patří mezi méně oblíbenou zeleninu, obsahuje tolik prospěšných látek (železo, vápník, vláknina), že je její malá oblíbenost na škodu jejím odpůrcům. Brokolice se dá jíst vařená jako příloha, s těstovinami, nebo syrová.

17. Rajčata

Rajčata mají pověst účinných afrodiziak. Jejich konzumace je prospěšná, neboť jsou prevencí proti vzniku rakoviny prsu a prostaty. Jsou nadupána antioxidanty, detoxikují tělo a pomáhají s trávením.

18. Ovesná kaše

Výborná varianta snídaně, která vás po ránu nakopne a nabije energií. A navíc snižuje hladinu cholesterolu.

Jak připravit rychlou ovesnou kaši
pixabay.com

19. Borůvky

Nejlepší ovoce, které svému tělu můžete dopřát. Borůvky obsahují antioxidanty, působí blahodárně na pleť, fungování celého těla a zlepšují paměť. Ať už si je hodíte do ranního smoothie, přidáte do ovesné kaše, nebo je sníte samotné, dvě hrsti borůvek týdně je ideální množství.

20. Losos

Poslední položka v seznamu je losos. A své místo si zasloužil díky obsahu omega-3 mastných kyselin. Při pravidelné konzumaci (třikrát až čtyřikrát týdně) pomáhá bránit vzniku obezity, zlepšuje paměť a dodá vám bílkoviny.

Snad vás tento výčet dvaceti nej jídel inspiroval a třeba i přispěl k nějakým změnám ve vašem jídelníčku. Zařaďte tyto potraviny do vašeho menu, i malá změna může mít velké výsledky.

Zdroj: mensjournal.com

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X