Nepravidelná menstruace může mít souvislost s dalšími zdravotními problémy. Jak to lze vyřešit?

Menstruační cyklus je jedním z ukazatelů zdravotního stavu dospělé ženy. Jakmile se vychýlí ze své obvyklé délky a frekvence, může to značit zdravotní obtíže. Nejnovější výzkum poukazuje na závažnou souvislost mezi délkou cyklu a rozvojem civilizačních onemocnění. Řešením je dodržování zdravého životního stylu. 

Mezinárodní výzkum mapoval cykly více než 20 let

Dva vědecké týmy se v letech 1991-2013 zabývaly délkou menstruačního cyklu u žen v produktivním věku a jeho možnou souvislostí se zdravotními problémy. Odborníci z Harvard Medical School v Bostonu a čínské Tongji Medical College v průběhu 22 let zaznamenávali data o více než 94 000 ženách z obou zemí.

Studie zkoumala dva hlavní aspekty: délku a pravidelnost menstruačního cyklu a výskyt smrtelných onemocnění u žen. Výsledky naznačují, že ženy, které se dlouhodobě potýkaly s nepravidelnou menstruací, měly vyšší pravděpodobnost předčasného úmrtí než ženy s pravidelným cyklem.

Je třeba pečovat o své zdraví nejen během menstruace
pixabay.com

Přestože nepravidelnost cyklu je běžná u mladých dívek a žen na hranici klimakteria, obě skupiny vykazovaly taktéž zvýšené riziko zdravotních problémů, jako je onemocnění cév, diabetes mellitus nebo srdeční onemocnění. Přesněji řečeno, ženy ve věku 14-17 let s nepravidelným cyklem měly o 21% vyšší pravděpodobnost předčasného úmrtí a respondentky ve věku 18-22 let dokonce o 34%.

Kromě pravidelnosti sledovali vědci také délku cyklu. Za normální přitom považovali cyklus o délce kolem 28 dní. Cyklus, který pravidelně trval 32 dní a více byl již považován za abnormálně dlouhý a taktéž souvisel s rozvojem dalších zdravotních obtíží.

Je třeba nahlížet na lidské tělo jako celek

Otázkou zůstává, jestli je nepravidelný cyklus příčinou nebo důsledkem zmíněných zdravotních obtíží. Ze závěrů stude totiž není možné jednoznačně určit, jestli byla nepravidelná menstruace jen jakýmsi vedlejším projevem jiných nemocí. 

Hormonální antikoncepce má významný vliv na menstruační cyklus
pixabay.com

Stává se totiž poměrně běžně, že různé zdánlivě nesouvisející potíže mají společný základ. V případě syndromu polycystických vaječníků je nepravidelná menstruace běžným průvodním jevem, stejně jako v případě těžké obezity, onemocnění štítné žlázy nebo neléčené cukrovky. Nadměrný nebo dlouhodobý stres se také může projevit na délce a frekvenci periody.

Dr. Adi Davidov ze Staten Island University Hospital v New Yorku uvedl, že by bylo vhodné ve výzkumu pokračovat i poté, co konkrétní ženy s nepravidelným cyklem podniknou kroky k jeho zpravidelnění. Pokud by náprava menstruačního cyklu vedla ke snížení předčasného úmrtí, znamenalo by to velký průlom ve zdravotnictví.

Péče o zdraví může pomoct zpravidelnit menstruaci

Studie naznačuje možnou souvislost mezi celkovým zdravím ženy a jejím menstruačním cyklem. Jinými slovy, pokud žena příliš nedbá na zdravou životosprávu, může se to projevit zdravotními problémy, mezi které patří i nepravidelný cyklus.

Pohyb může zlepšit pravidelnost periody
pixabay.com

Studie naznačuje možnou souvislost mezi celkovým zdravím ženy a jejím menstruačním cyklem. Jinými slovy, pokud žena příliš nedbá na zdravou životosprávu, může se to projevit zdravotními problémy, mezi které patří i nepravidelný cyklus.

Dr. Mitchell Kramer, přednosta gynekologického oddělení na Huntington Hospital v Northwell Health v Huntingtonu v New Yorku v tomto případě nabádá ženy k lepší péči o vlastní tělo. Podle něj zlepšení celkového zdravotního stavu může pozitivně ovlivnit délku a pravidelnost menstruace.

Mezi zásady zdravého životního stylu potom patří zejména vyvážená strava, pravidelný pohyb, omezení kouření a preventivní prohlídky u lékaře. Ty mohou včas odhalit možné komplikace a zdravotní potíže související nejen s menstruačním cyklem.

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X