Byliny, které účinně posílí imunitní systém. Připravte si z nich čaj

Během podzimního období je více než rozumné preventivně posilovat imunitní systém, tedy obranyschopnost organismu. Pokud si rádi dopřáváte bylinné čaje, připravujte si je z bylin, které dokážou imunitní systém účinně posílit. Jaké byliny to jsou?

Imunitní systém

Imunitní systém je souhrnem mechanismů, které zajišťují celkovou integritu organismu. Rozeznává a likviduje cizí i vlastní potencionálně škodlivé struktury. Jeho hlavním cílem je obrana organismu proti antigenům a patogenům. Některé byliny však mohou imunitní systém posilovat. Obsahují totiž řadu prospěšných látek, vitamínů a minerálních látek, které mají řadu léčebných účinků.

Echinacea

Echinaceu můžete znát i pod názvem třapatka nachová, kterou můžete vidět jako okrasnou rostlinu na mnoha zahradách. Poznáte ji podle typických tmavě růžově či fialově zbarvených květů. Echinacea posiluje buňky a aktivuje bílé krvinky, které chrání tělo před vlivem mikroorganismů a zdraví rizikových látek. Oceníte ji především v době chřipkových epidemií. Užívat ji lze v podobě tinktury, sirupu, nasušenou či čerstvou.

Kopřiva

Nezapomeňte ani na notoricky známou kopřivu, která má silné detoxikační účinky. Je zdrojem vitamínů A, C, betakarotenu a minerálních látek. Kopřiva detoxikuje organismus, je ideální při chudokrevnosti, ale také při akné či revmatismu. Čistí krev a pomůže i při ekzému. Ideální je sbírat mladé kopřivy na jaře, když jsou ještě plné síly. Nesbírejte velké, již „dospělé“ kopřivy, které jsou plné dusíku. Kopřivu si můžete přidat do směsi bylin, jinak by neměla být kopřivová kúra delší než tři týdny. Kopřivu můžete zkombinovat s šípky, mátou, meduňkou, šalvějí a vytvořit si tak detoxikační, mírně uklidňující směs, která posílí imunitní systém.

Ostropestřec

Ostropestřec mariánský má detoxikační vliv na organismus a účinně jej. Díky tomu posiluje odolnost organismu proti nebezpečným látkám. Z ostropestřce se k léčebným účelům využívají především usušená semena.

Rakytník

Rakytník je úžasným zdrojem mnoha vitamínů, minerálních látek, nenasycených mastných kyselin a antioxidantů, viz flavonoidy a karotenoidy. Rakytník přináší ochranu před viry a bakteriemi, zlepšuje paměť a zmírňuje stres. Rakytník můžete konzumovat čerstvý, zamrazit si ho či jej přidávat nasušený do čajů. Podporuje totiž imunitní systém a chrání tělo před chřipkou i nachlazením.

Šípek

Na podzim byste neměli zapomínat ani na sběr šípků, které jsou skvělým zdrojem vitamínu C a podílí se na posílení obranyschopnosti organismu. I když najdete vitamín C v mnoha dalších potravinách, v šípku se vitamín C váže s vitaminem P, díky kterému se v těle lépe vstřebává. Připravte si proto na podzim šípkový čaj pravidelně. Šípkový čaj posílí obranyschopnost, dodá vitamíny, minerální látky a podpoří i správné trávení.

Kozinec

Objevte také účinky, které skrývá kořen kozince blanitého. Obsahuje totiž řadu polyfenolických látek, které mají silné antioxidační vlastnosti, posiluje fyzickou odolnost a zrychluje krevní oběh. Působí také močopudně a podporuje vyplavování škodlivých látek z organismu. Využít z kozince lze kořen i květ.

Směs bylin

Namíchat si můžete i vlastní směs bylin, která vám bude vyhovovat svými účinky a chutí. Může se tak jednat o čaj posilující imunitní systém, který propojíte s účinky uklidňujícími, detoxikačními či povzbuzujícími. Kombinace echinacey, šípku a rakytníku vám dodá silnou dávku vitamínu C. Levandule, meduňka či třezalka propůjčují uklidňující účinky a kozinec a kopřiva skvěle detoxikují organismus.

Zdroj obrázku: https://www.flickr.com/photos/byrawpixel/39726355240

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X