Letní horka: 5 tipů, jak účinně hydratovat organismus

Vlny veder začínají silně doléhat i na Českou republiku. V parných letních dnech je pro preventivní ochranu potřebné organismus dostatečně hydratovat. Co je vhodné pro hydrataci učinit? A čemu se naopak vyhnout?

Pijte vodu

Dopřejte si během letních dnů dostatek obyčejné vody, tedy neslazené či jinak ochucené. Ideální je obyčejná voda, kterou můžete prokládat vodou minerální, jelikož je bohatá právě na minerální látky. Vyhněte se především slazeným nápojům. Čistá voda organismus dobře hydratuje a nezahlcuje ho zbytečně cukry. A kolik vody za den vypít? Potřeba tekutin se u každého velmi liší. Odvíjí se od fyzických dispozic jedince, stáří, kondice, aktivit prováděných za den, ročním období, zkonzumovaném jídle apod. Proto je nutné naslouchat organismu a hydratovat tělo preventivně.

Ovoce a zelenina

Skvělým zdrojem tekutin je také zelenina a ovoce. Ideální je v létě konzumovat více zeleniny a ovoce, které jsou lehké a dodají do těla další množství tekutin. Bohatý na vodu je například vodní meloun, okurky, ledový salát, rajčata či jahody. Podílí se efektivně na hydrataci organismu.

Čemu se vyhnout?

Důležité je také zmínit, čemu byste se během letních dnů plných horka vyhýbat. Vhodné je omezit pití kávy, černého čaje a alkoholu na minimum. Tyto nápoje totiž odvádí vodu z těla a mohou v kombinaci s malým přísunem vody tělo zbytečně dehydratovat. Ideální je také omezení konzumace příliš tučných a slaných pokrmů.

Kokosová voda

Voda z mladých kokosů se stala nesmírným hitem. S mladým kokosem se dnes můžete setkat v některých supermarketech či zakoupit kokosovou vodu v balené formě. Kokosová voda je čirou tekutinou, která se nachází ve středu mladých zelených kokosů ještě předtím, než dojde k vytvoření bílé dužiny. Voda z mladého kokosu neobsahuje žádný tuk a je označována jako přírodní energetický nápoj (také sportovní), jelikož je bohatá na obsah minerálních látek, zvláště draslíku. Kokosová voda dobře hydratuje a preventivně chrání před otoky nohou, které se během letních dnů objevují mnohem častěji.

Vnější pomoc

Ideální podporou, zvláště pro zdraví pokožky, je také vnější hydratace. V létě je vhodné používání hydratačních tělových a pleťových krémů. Doplnit můžete péči i o hydratační masky na obličej, který pleť chrání před stárnutím a tvorbou vrásek.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X