Čajové sáčky vnímá většina lidí jako věc na jedno použití, udělá si z nich lahodný čaj a sáčky pak skončí v popelnici. Použité čajové sáčky se skvěle osvědčily v kosmetice jako levná náhrada drahých kosmetických přípravků. Účinně se s nimi odstraňují kruhy pod očima i otoky očí, dobře se s nimi hojí drobné popáleniny a dokáží i dobře působit proti zápachu z úst.
Kromě zdravotního a kosmetického využití lze čajové sáčky skvěle využít i jinými způsoby a ty si nyní představíme:
Změkčí maso
Čaj obsahuje třísloviny, které působí jako přírodní tenderizér masa, který maso změkčí. Pokud budete marinovat maso v černém čaji, uděláte z něj šťavnaté a křehké jídlo s lahodnou chutí.
Postup:
- Umístěte do šálku obsah 4 použitých čajových sáčků.
- Čaj zalijte horkou vodou tak, aby sahala kousek nad čaj.
- Šálek zakryjte a vyčkejte 10 minut.
- Následně roztok sceďte a marinujte v něm maso po dobu 3-4 hodin.
- Nyní už stačí maso uvařit a těšit se, jak bude měkké.
Zbaví vás zápachu z lednice
Ať už je důvodem zápachu z lednice cokoliv, můžete se ho zbavit za pomoci použitých čajových sáčků. Použité čajové sáčky budou nejen maskovat zápach, ale také lednici příjemně provoní.
- Umístěte 3-4 použité čajové sáčky v lednici, aby pohltily zápach.
- Můžete také použít otevřenou nádobu s čajem a umístit ji do lednice.
Zlepšují kvalitu kompostu
Obsah použitých čajových sáčků může být použit k urychlení procesu rozkladu a k přirozenému obohacení kompostu. Obsah čajových sáčků překypuje důležitými živinami a taninem, který zlepší kvalitu půdy, zvýší okysličení rostlin a pomůže vybudovat silnější kořenový systém. Také podporuje přátelské bakterie, které zabraňují množení hub a různých škůdců. Kompost obohacený o obsah z čajových sáčků je vhodný pro zahradníky vyhledávající vyšší kvalitu zeleniny, květin a listů.
- Rozřízněte použitý čajový sáček a obsah vysypte přímo na kompost nebo na zeminu pro rostliny.
- Můžete z použitých sáčků rovněž uvařit slabý čaj a po vychladnutí ho na kompost vylít.
Zlepšují chuť ovesných vloček, rýže či těstovin
Čajové sáčky se používají i při vaření, aby dodaly jídlu zvláštní chuť a podpořily vaše zdraví.
- Namočte několik použitých jasmínových, zelených nebo heřmánkových čajových sáčků v pánvi nebo hrnci naplněném vodou a to na dobu 10 minut.
- Následně sáčky vyjměte a přidejte těstoviny, oves či rýži.
- Uvařte pokrm, jak jste zvyklí.
Odmašťují nádobí
Použité čajové sáčky se skvěle hodí k odmaštění špinavého nádobí. Třísloviny, které čaj obsahuje, dokonale proniknou tukem, takže bude mytí nádobí hračka. Čaj je navíc skvělým deodorantem, který můžete použít k provonění myčky či dřezu. Čajové sáčky v tomto případě nejvíce ocení osoby alergické na chemické čističe a saponáty.
- Namočte mastné nádobí v teplé vodě.
- Přidejte několik použitých čajových sáčků k odmaštění.
- Počkejte 1-2 hodiny, u silně zamaštěného nádobí můžete sáčky máčet i přes noc.
- Poté nádobí umyjte jako obvykle, mělo by vám odpadnout nepříjemné drhnutí.
Osvěžují vzduch
Antibakteriální vlastnosti čaje jsou ideální k neutralizaci pachů v domácnosti a k navození příjemné vůně.
- Nechte použité čajové sáčky důkladně vyschnout (nejlépe na slunci). Poté na ně nakapejte několik kapek esenciálního oleje a přírodní osvěžovač vzduchu je na světě. Čajové sáčky s esenciálním olejem můžete rozvěsit třeba i v autě, v koupelně, v kuchyní a kdekoliv jinde.
- Pokud disponujete rozprašovačem, můžete z použitých sáčků připravit 2 slabé šálky čaje, přidat 4 lžíce citronové šťávy, několik kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje a tuto směs nalít do rozprašovače. Trochu směs protřepte a následně s ní můžete provonět a osvěžit jakékoliv místo.
Chrání zahradu a domácnost před škůdci
Použité čajové sáčky, zejména s mátovou příchutí, fungují jako přirozený repelent proti komárům, hlodavcům, mravencům a mouchám. Důvodem je, že škůdci a hmyz zkrátka nesnáší vůni a chuť čaje. Pomohou také udržet škůdce daleko od vašich rostlin.
- Usušte použité čajové sáčky na slunci a poté je rozmístěte do skříní, na police a všude tam, kde máte problém se škůdci.
- Uvařte slabý čaj z použitých sáčků, nalijte ho po vychladnutí do rozprašovače a postříkejte s ním rostliny na zahradě nebo v interiéru.
Čistí kožené boty
Udržet kožené boty čisté a navíc bez zápachu, to je někdy oříšek. Naštěstí nám i zde pomohou použité čajové sáčky.
- Kožené boty můžete vyčistit vlhkými použitými čajovými sáčky a to tak, že s nimi budete jemně kroužit po vnější části bot. Následně je osušte a dočistěte jemným mušelínovým hadříkem.
- Pokud chcete snížit zápach z bot, umístěte do nich přes noc suché použité čajové sáčky. Pro větší účinek je můžete roztrhnout a za pomoci lžíce rozsypat jejich obsah do vnitřku bot. Čaj dokonale absorbuje zápach a dokonce i vlhkost, která je v botách nebezpečná, protože podporuje množení bakterií.
Čistí sklo i dřevo
Čištění mastnoty ze zrcadel nebo skvrn na dřevě není nic lehkého, ale třísloviny v čaji se postarají, aby byl každý povrch opět čistý.
- Pro čištění zrcadel si vezměte několik použitých čajových sáčků a uvařte z nich slabý čaj. Nechte ho vychladnout a následně do něj namáčejte měkký hadřík bez chlupů, se kterým můžete zrcadlo skvěle vyleštit.
- V případě čištění dřeva opět uvařte z použitých čajových sáčků čaj, nechte ho vychladnout a následně ho nalijte do rozprašovače. Nastříkejte trochu čaje na dřevěný povrch, aby se uvolnily nečistoty, špína, otisky prstů aj. Čaj nechte působit cca 5 minut a následně ho setřete čistým hadříkem, který nepouští vlákna.