Nejlepší vitamíny pro správnou cirkulaci krve – 1. díl

Špatná cirkulace krve (krevní oběh) může být velmi nepříjemná – způsobuje prochladnutí končetin, motání hlavy a další nevítané symptomy. Někdy může vést špatná cirkulace i ke gangréně.

Zdravotní podmínky a podmínky životního stylu mohou přispět ke špatné cirkulaci, naštěstí známe řadu vitamínů a potravinových doplňků, které nám cirkulaci pomáhají zlepšit. A nejen cirkulaci, nýbrž obecné zdraví jako takové.

Příznaky špatné cirkulace

Příznaky špatné cirkulace zahrnují otupělost, třes rukou, časté omdlévání nebo motání hlavy, slabost svalů, nevysvětlitelnou únavu, letargii, studené prsty na nohách i rukách a špatnou schopnost soustředit se.

Pokud špatnou cirkulaci způsobuje zdravotní problém, mohou se objevit i další specifické příznaky. Pokud se tyto symptomy projevují opakovaně nebo jakkoliv narušují váš život, měli byste navštívit svého lékaře, který zjistí, jak moc ohrožené je vaše zdraví.

Příčiny špatné cirkulace krve

Špatná cirkulace může být způsobena různými zdravotními podmínkami, od těch méně vážných až po opravdu vážné.

Obezita

Všichni víme, že nadváha a obezita mohou způsobovat řadu zdravotních problémů podle míry zátěže, kterou tělu způsobují.

Podle doktorů vede obezita ke špatné cirkulaci krve, protože například na nohách máme mnohem víc tuku, a proto je těžší překonat gravitaci a prokrvit celou oblast a vrátit krev zpět do srdce a plic. Obezita může být také příčina srdečních onemocnění, což má na krevní oběh negativní dopady.

Cukrovka

Jedním z účinků dlouhodobé cukrovky je snížená cirkulace, protože žíly mění svůj tvar, aby se přizpůsobily pokročilé glykaci a závěrečným produktům léčby. Ve výjimečných případech vedle tato nedostatečná cirkulace k infekci a téměř odumřela, proto byla odříznuta.

Srdeční onemocnění

Správná cirkulace začíná u zdravého srdce, což je také důvodem, proč srdeční onemocnění znehodnocuje správnou cirkulaci. Když srdce nedokáže účinně pumpovat krev, cirkulace ve vnějších orgánech je zpomalena a místo ní se na důležité místo dostávají jednotlivé orgány.

Raynaudův syndrom

Podle Raynaudovy nadace trpí v průměru 5 % Američanů touto chorobou, která způsobuje překrvování povrchu těla (červenání až rudnutí v obličeji) v závislosti na schladných teplotách a dalších faktorech. Větší šanci na onemocnění touto chorobou mají ženy než muži.

Tepenní a cévní problémy

Kromě Raynaudova syndromu existují další nemoci, které ovlivňují tepny a žíly a jejich zdraví, například ateroskleróza nebo Buergerova choroba. Všechna tato onemocnění mohou vést ke špatné cirkulaci. Tu mohou způsobit také nesprávná rozhodování při výběru potravin či pohybových aktivit.

Kouření

Kouření může přispět k vytvoření povlaku na tepnách, což zhoršuje cirkulaci.

Sedavý životní styl

Když čas od času vynecháme cvičení, neznamená to, že se nám zhorší krevní oběh. Pokud ale dlouhodobě vedeme sedavý způsob života, naše zdraví a krevní oběh mohou být ohroženy.

Konzumace nezdravých potravin

Nezdravé jídlo může způsobit celou řadu zdravotních problémů, včetně těch spojených se srdcem a tepnami, které přispívají ke špatné cirkulaci.

Dlouhodobé sezení

I lidé, kteří pravidelně cvičí, mohou trpět špatnou cirkulací, pokud dlouhodobě sedí bez pravidelného protahování.

Nejlepší vitamíny na zlepšení cirkulace

Některé vitamíny a potravinové doplňky stravy mohou zlepšit cirkulaci. V současnosti není úplně jasné, jak tyto látky cirkulaci zlepšují, ale studie prokázaly jednoznačné propojení. Sice je značně nepravděpodobné předávkovat se těmito vitamíny, ale pokud se tak stane, nejspíš to vašemu zdravotnímu stavu neprospěje. Promluvte si prosím se svým doktorem před zařazením těchto látek do svého jídelníčku, abyste si byli jisti, že je to pro vás bezpečné a nemůže to negativně ovlivnit vaše zdraví.

Vitamín B-6

Podle Mayo Clinic dokáže vitamín B-6 snížit riziko srdečního onemocnění, když jej užíváme spolu s dalšími živinami.

Vitamín B-12

Národní zdravotní institut říká, že vitamín B-12 má využití také při snižování rizika vzniku srdečního onemocnění.

Vitamín D

Vitamín D je pro všeobecné zdraví klíčový. Většina lidí, zvlášť ti žijící na severu, nemá dostatečné množství tohoto vitamínu ze slunce a v potravě se přirozeně nevyskytuje.

Vitamín E

Nejenže vitamín E pomáhá zlepšovat cirkulaci, je zároveň důležitým prvkem pro zdraví pokožky. V příštím díle si povíme o dalších vitamínech, které pomáhají zlepšovat cirkulaci a zdraví jako takové.

Přejít na Nejlepší vitamíny pro správnou cirkulaci krve – 2. díl

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X