Nejlepší vitamíny pro správnou cirkulaci krve – 2. díl

V prvním díle jsme si představili příčiny a příznaky špatné cirkulace krve a také základní vitamíny pro její podporu. druhém díle si povíme o dalších látkách, které nám mohou pomoci vypořádat se se špatnou cirkulací, tj. krevním oběhem.

Vitamín K

Novorozenci často dostávají vitamín K injekčně, aby se zabránilo srážení krve v jejich těle. Tato živina může zlepšit cirkulaci, ale měli byste se o jejím užívání poradit se svým doktorem, abyste se ujistili, že netrpíte žádnými zdravotními problémy, které by se mohly zvýšeným příjmem vitamínu K zhoršit.

Niacin

Podle Lékařského střediska University of Maryland pomáhá niacin zlepšovat krevní oběh a léčí záněty. Je také dokázáno, že pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu.

Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, potřebujete spotřebovat výrazné množství této látky, jenže to pak způsobuje zažívací problémy. Raději tedy užívejte niacin v rozumné míře a pod dohledem doktora.

Kyselina askorbová

Kyselina askorbová nebo také vitamín C jsou nezbytné pro zdraví tepen a žil. Ti, kteří jedí zdravě a jejich jídelníček obsahuje dostatek ovoce a zeleniny, náhradu za vitamín C nejspíš potřebovat nebudou. Velké množství této kyseliny může způsobit problémy lidem, kteří trpí onemocněním ledvin nebo různými genetickými poruchami.

Pár věcí, na které byste neměli zapomínat při nákupech

Tekuté doplňky stravy jsou snáze vstřebatelné, někdy však nevydrží tak dlouho jako kapsle nebo tablety.

Sublingvální tablety, nebo tablety, které se rozpouštějí na jazyku, jsou skvělým kompromisem, když si vybíráte – mají delší trvanlivost než tekutiny a poměrně snadno se vstřebávají.

Výrobky nabízí celá řada prodejců, vybírejte si pečlivě, co si zakoupíte. Vyhledejte si recenze i jinde než na webových stránkách společnosti, u níž nakupujete. I na Amazonu mohou být občas falešné recenze psané zaměstnanci firem nebo od lidí, kteří za pozitivní hodnocení dostávají zaplaceno.

Dbejte na množství. Více nemusí vždy znamenat lépe.

Některé léky, jako vitamín D, mohou nést riziko, že se jimi přesytíte a mohou vám ublížit. Jiné prvky, třeba vitamín B-12, dokáže vaše tělo vyloučit, takže můžete přijmout, kolik chcete. Optimální množství, které byste měli užívat, zkonzultujte se svým doktorem. Krevní test vám může pomoci s rozhodováním, kolik kterého prvku byste měli doplnit.

Změna životního stylu jako cesta ke zlepšení krevního oběhu

Pravidelně cvičte

Pravidelné cvičení zvyšuje tepovou frekvenci a může skvěle zlepšit cirkulaci. Je důležité nepřepínat se, pokud náhle chcete změnit svůj sedavý způsob života.

Za cvičení se v tomto případě počítá i procházka rychlou chůzí, nejlépe každodenní. Postupně zintenzivňujte cvičení. Doktoři radí, že na začátku je důležité být opatrný, abyste se vyhnuli zraněním.

Přestaňte kouřit

Četné studie a osobní zkušenosti dokázaly, že přestat kouřit může být extrémně náročné. Přesto je nezbytné dokázat to, abyste zlepšili nejen cirkulaci, ale své zdraví jako takové. Pokud nedokážete sami od sebe přestat, doktor vám může předepsat léky, které vám s touto závislostí pomohou.

Přestávky ve stoje

Pokud vaše pracovní činnost vyžaduje dlouhodobé sezení – například práce u stolu nebo počítače, dopřávejte si pravidelné přestávky, vstaňte a trochu se projděte.

Vědci doporučují strávit sezením maximálně třicet minut a poté se alespoň jednu minutu pohybovat, aby si odpočinuly vaše oči a protáhly se vaše svaly. Ideální by to však bylo každých deset minut.

Pijte vodu

Dodávat tělu dostatek vody je jedna z nejjednodušších věcí, kterou pro své zdraví můžete udělat. Hydratace je naprosto nezbytná také pro správnou cirkulaci. Dehydratace může způsobovat, že se krev sráží, její hustota klesá a to ovlivňuje krevní oběh.

Jídelníček zdravý pro srdce

Jídelníček s nízkým podílem tuku a vysokým podílem vlákniny může zlepšit zdraví srdce a žil, což může pozitivně ovlivnit cirkulaci.

Noste stahovací ponožky

Stahovací ponožky pomáhají cirkulaci tak, že podporují činnost svalů, které musí pumpovat krev z nohou zpět k srdci. Lehké stlačení pomáhá překonat gravitační sílu, takže se krev neusazuje v chodidlech a nohách. Stahovací ponožky mohou být důležité hlavně pro ty, kteří tráví dlouhý čas na nohou nebo kteří mají tendenci udržovat nohy a kotníky v mokru.

Závěr

Špatná cirkulace způsobuje nepříjemné symptomy a může vést i k některým velmi vážným zdravotním onemocněním, pokud zůstává neléčena. Zeptejte se svého doktora, které vitamíny a doplňky stravy vám mohou pomoci, a snažte se zlepšit svůj životní styl, abyste podpořili cirkulaci a zdraví jako takové.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X