Nejen láska se dá léčit lékořicí

„Rozhod jsem se léčit lásku lékořicí, objednám si aspoň tisíc odnoží a-a-á…“ zpívá v jednom ze svých hitů Václav Neckář. Zda s ní vyléčíme lásku netušíme, ale léčbu jiných nemocí s využitím lékořice lysé doporučujeme. Ta se využívá nejen v léčitelství, ale i v potravinářství při výrobě cukrovinek či likérů.

Kořen, to je to oč tu běží

Z lékořice je pro nás důležitý kořen, který dosahuje délky až 1,5 metru. Ideální je kořen z tříleté byliny, který následně sušíme rozpůlený či rozčtvrcený do maximální teploty 30 °C, poté ho můžeme nasekat na menší kousky, anebo ho drtíme a vyrábíme si z něj moučku. Kořen sbíráme na podzim, nejčastěji v říjnu.

Přípravky, jako sušený kořen, moučku, tinkturu a další si můžeme rovněž zakoupit.

Kořen obsahuje

Kořen z lékořice obsahuje saponiny, glykosidy, estrogenní látky, kumariny, flavonoidy, těkavé silice, steroly a další. Látka glycyrizin rovněž v kořenu obsažená, je více než 30x sladší než běžný cukr z řepy.

Léčivé účinky

Lékořice má rozsáhlé léčivé účinky, především se však u nás používá proti kašli, zahlenění, kataru plic. Tím však její přínos nekončí, neboť pomáhá při trávících obtížích, zácpě, nadýmání, ekzému, žaludečních vředech, horečce, močových a ledvinových kamenech, při klimakteriu, snižuje hladinu cholesterolu, zlepšuje imunitu, je prevencí proti rakovině tlustého střeva a prsu.

Užití lékořice

Čaj: půl čajové lžičky najemno drcené lékořice přelijeme vroucí vodou a necháme asi patnáct minut louhovat. Po uplynutí louhování směs přecedíme a pijeme 2x až 3x denně po doušcích.

Tinktura: jednu lžíci drceného kořene lékořice přelijeme 60 % lihem a necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Pravidelně protřepáváme. Po 14 dnech přípravek přecedíme a přelijeme do skleněné lahvičky a uchováme ve tmě. Užíváme 15 kapek, 3x denně, po dobu 8 týdnů.

Sirup: 25 g kořene lékořice, lžičku lněných semínek a lžíci rozinek dáme do 500 ml vody a vaříme do objemu 0,9 l. Pak přidáme lžíci cukru, ½ polévkové lžíce octa, promícháme a užíváme před spaním. Výborný je proti kašli, při bronchitidě a astmatu.

Upozornění: lékořice není příliš vhodná pro lidi s vysokým tlakem, při dlouhodobém užívání či předávkování může zadržovat vodu v těle, vytvářet otoky, způsobit bolest hlavy a nevolnost.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X