Chvojník čínský, nebo-li efedrinem proti astmatu

Výtažek z rostliny chvojník čínský je efedrin. Chvojník znali v Číně už asi 3000 let před naším letopočtem a až ve 20. letech 20. století dokázali z něho izolovat čistý efedrin a následně používat na ucpaný nos a léčbu průdušek. Poté, co na léčbu efedrinem zemřelo několik lidí, byl zakázán např. v USA, ve Velké Británii ho smí podávat pouze lékaři a v Austrálii a Novém Zélandu je jeho použití omezeno.

Elixír mládí

Jako na elixír mládí pohlíželi na alkaloid efedrin v Indii, kde lektvar z této látky dodával sílu a nesmrtelnou moc bohů… Faktem však je, že se efedrin používá k výrobě pervitinu – pouliční droze, která stimuluje centrální nervovou soustavu, účinně potlačuje únavu a potřebu spánku, zrychluje psychomotorické tempo, očekávaným účinkem je rovněž extrémní euforie a zvýšená sebedůvěra.

Využití chvojníku

Chvojník kromě zmíněného efedrinu obsahuje i saponiny a silice. Větvičky této rostliny potlačují projevy bronchiálního spazmu při astmatu, pomáhají při výskytu senné rýmy a kopřivce, při nachlazení, zimnici, bolestech hlavy a hrudním kašli, podporují vylučování moči a potu, působí proti křečím. Byly u nich objeveny i antibakteriální a antivirotické účinky. Odvar z kořene vede k nadměrnému pocení.

Jak chvojník užívat

Z větviček chvojníku se vyrábí tinktura. Maximální povolená terapeutická dávka je 2,5 ml v 1:4 tinktury 3x denně. Odvar z chvojníku se zase užívá při nachlazení nebo oslabené funkci ledvin.

Chvojník se nesmí užívat při podávání antidepresiv, při glaukomu, hypertenzi nebo koronární trombóze.

Efedrin

Kromě léčby astmatu se používá i proti nízkému tlaku, chorobné spavosti, uvolňuje zduřené nosní dutiny, ve spojení s kofeinem je vynikajícím spalovačem tuků, avšak při užití s větší dávkou kofeinu může dojít k třasu rukou, silnému bušení srdce a střídání tělesné teploty. Častější užívání efedrinu způsobuje závislost.

Efedrin se rovněž využívá k budování svalstva a ke zlepšení fyzických schopností sportovců. Proto ho Mezinárodní olympijský výbor zařadil na seznam zakázaných látek.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X