Návod, jak si vyrobit zdravý přírodní deodorant

Pokud se obejdete bez deodorantu, tak patříte mezi šťastlivce, kterých je menšina. Většina lidí ví, jak je nepříjemné cítit horko a vlhkost, když se potíme. Pocení je zdravý mechanismus, který pomáhá odvádět toxiny z těla. Skutečným problémem je však zápach, který pocení obvykle doprovází. Samotný pot je téměř bez zápachu, o ten se postarají až bakterie, které rozkládají pot na kyseliny.

Ačkoliv jsou komerční deodoranty řešením, které mnohdy účinně zabírá, je opravdu mnoho důvodů, proč se jim vyvarovat. Hlavním důvodem je obsah sloučenin na bázi hliníku, dále to jsou parabeny, toxické a chemické vonné látky, které jsou z dlouhodobého hlediska velmi nebezpečné. Tyto chemické látky se často spojují s rakovinou prsu a dokonce i s Alzheimerovou chorobou. Naše podpaží je velmi citlivou oblastí a pokud ho chcete, včetně zbytku těla, ochránit před toxiny, vytvořte si vlastní domácí deodorant, který je účinný a nabízí rychlé výsledky. I když nedokáže zastavit veškerý pot, pomůže vám přinejmenším s nepříjemným zápachem.

Ještě před samotným postupem si představíme jednotlivé složky našeho domácího deodorantu:

Kokosový olej – má antibakteriální a antimykotické vlastnosti, které pomáhají odstranit zápach způsobený bakteriemi. Působí také jako hlavní surovina deodorantu, jelikož udržuje jeho krémovou texturu. Kokosový olej je sám o sobě silným deodorantem, který má navíc i hydratační vlastnosti.

Jedlá soda – je úžasný prostředek pro absorbování nepříjemných pachů. Pomáhá neutralizovat hodnotu pH a působí jako fungicid, který dokáže zabránit infekci.

Bambucké máslo – má významné hydratační vlastnosti a pomáhá chránit pokožku před vysoušením. Pomůže také s drobnými hrbolky, které vznikají po holení podpaží.

Včelí vosk – pomáhá udržet strukturu deodorantu, aby se nerozpustil, díky němu je výrazně pevnější. Rovněž pomáhá i s pocením.

Kukuřičný škrob – má schopnost absorbovat vlhkost, což z něj dělá vynikající přísadu.

Esenciální oleje – mají vynikající hojivé a psychologické výhody. Například tea tree olej má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, které pomáhají udržet na uzdě veškerý nepříjemný zápach způsobený bakteriemi. Levandule má zase uklidňující vůni, která dodává pocit uvolnění a pohody.

Jak si vyrobit domácí deodorant

Budeme potřebovat :

  • 1/3 šálku kokosového oleje
  • 3 lžíce včelího vosku (nastrouhaného nebo v šupinách)
  • 2 lžíce bambuckého másla
  • 1/3 šálku kukuřičného škrobu
  • 1 polévkovou lžíci jedlé sody
  • 10-15 kapek esenciálního oleje dle vašeho výběru
  • Nádoby na deodorant

Postup:

1. Připravte si na sporák hrnec s vodou a dejte do něj skleněnou misku. Sporák zapněte a do misky vložte 3 lžíce nastrouhaného včelího vosku. Poté přidejte 2 lžíce bambuckého másla.

2. Poté přimíchejte 1/3 šálku kokosového oleje.

3. Vyčkejte, dokud se působením tepla kokosový olej a včelí vosk nerozpustí.

4. Poté vypněte sporák, vyndejte misku z hrnce a přidejte 1 lžíci jedlé sody.

5. Dále přidejte 1/3 šálku kukuřičného škrobu.

6. Směs důkladně míchejte, dokud nebude mít hladkou konzistenci.

7. Následně přidejte 10-15 kapek esenciálního oleje dle vašeho výběru. Můžete použít i více druhů olejů, ale nekombinujte více než 2.

8. Směs následně nalijte do prázdné nádoby od tuhého deodorantu nebo do silikonové formy.

9. Nechte deodorant vychladnout a hned poté je připraven k použití.

Použití:

Deodorant používejte každé ráno, aby vás udržel po celý den svěží. Aplikujte ho přímo do podpaží a oblečení si oblékejte až za 3-4 minuty, dokud nezaschne. Deodorant vám po zaschnutí nezpůsobí žádné skvrny na oblečení. Pokud máte citlivou pokožku,použijte jedlé sody méně nebo ji nahraďte citrónovou šťávou či jablečným octem. Tento přírodní deodorant můžete používat namísto komerčních deodorantů, na které jste byli doposud zvyklí.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X