Sedací koupel, označována také jako „sitz bath“, z německého sitzen-sedět, přináší úlevu od bolestí a podporu léčby. Na základě složení sedací koupele je vhodná při gynekologických problémech, problémech s močovým ústrojím či hemeroidy. Sedací koupel ulevuje od bolesti a podporuje hojení.
Sedací koupel
Sedací koupele mohou pomoci při různých obtížích týkajících se spodní části těla. Podporují průtok krve a podílí se díky obsahu látek a bylin na lepším a rychlejším hojení. Směsi na přípravu sedací koupele si můžete zakoupit v obchodě, ale připravit si také směs domácí z nasbíraných bylin a esenciálních olejů. Například při problémech s vaginálním výtokem, zotavováním po porodu, zánětech vaječníků či poklesu dělohy jsou ideální sedací koupele z řebříčku. Také při zánětech močového měchýře a při problémech s močením pomohou sedací koupele z mořské soli či ze směsi vybraných bylin. Při problémech s hemeroidy je například ideální sedací koupel s dubovou kůrou, heřmánkem, řepíkem a řebříčkem. Řebříček má stahující účinky a podporuje léčbu.
Úleva a léčba
Sedací koupele jsou ideálním spojencem v léčbě, ale přináší tolik potřebnou úlevu od bolesti. Na jejich užívání bychom neměli zapomínat a dopřát si je při objevujících potížích co nejčasněji, abychom preventivně předcházeli vznikajícím či se opakujícím obtížím.
Jak na to?
- ⅓ šálek soli Epsom
- ¼ šálek mořské soli
- 2 polévkové lžíce vilínu
- 10 kapek esenciálního oleje tea tree
- 8 kapek esenciálního oleje z kadidla
- 8 kapek levandulového esenciálního oleje
V misce smíchejte všechny ingredience. Připravte si teplou lázeň, do které tuto směs vsypete. V sedací koupeli zůstaňte 15-20 minut.
Účinné látky
Mořská sůl je bohatá na minerály a přináší uvolnění a podporuje prokrvení, navíc působí protizánětlivě. Vilín je dřevinou, která se vyskytuje především v oblastech východní Asie, ale setkat se s ním můžete i v Česku, kde slouží jako okrasná dřevina. Seženete v obchodech například list vilínu, který má dobré stahující a protizánětlivé účinky. Proto je do sedací koupele ideální. Vilín se používá i při průjmu, zánětech dutiny ústní či k ošetření lokálního zánětu.
Esenciální oleje mají antibakteriální a protizánětlivé účinky. Tea tree olejíček je přírodním antiseptikem, které léčí rány. Silné protizánětlivé účinky má také levandulový olej, který také přináší úlevu od bolesti.