10 nejlepších využití aktivního uhlí

Využití aktivního uhlí se datuje už k první světové válce, kdy se používalo v plynových maskách, aby se zabránilo otravě chemikáliemi. Používalo se rovněž k filtraci vody. Aktivní uhlí, nebo také adsorpční uhlí, se vyrábí z uhlí, dřeva nebo kokosových ořechů.

aktivni-uhliMnoho lidí si ho plete se živočišným uhlím, ale je to chyba, protože živočišné uhlí se vyrábělo spalováním zvířecích kostí. Aktivní uhlí vzniká chemickým procesem zvaným adsorpce, při kterém se důležité prvky váží na povrchu. Na trhu je k dispozici v mnoha formách, nejčastěji ve formě prášku, kapslí nebo tablet. Většina lidí používá aktivní uhlí pří akutních průjmech, ale ve skutečnosti má mnohem více použití a my si je nyní představíme.

1. Léčí akné

Ucpané kožní póry jsou jednou z hlavních příčin akné. Adsorpční vlastnosti uhlí mohou pomoci vytáhnout nečistoty a toxiny usazené v kožních pórech. Akné se výrazně zlepší, sníží se počet pupínků i kožních skvrn.

 1. Smíchejte 1 tabletu aktivního uhlí s 2 čajovými lžičkami gelu z aloe vera a míchejte tak dlouho, dokud nebude mít směs stejnorodou konzistenci.
 2. Tenkou vrstvu této pastovité směsi naneste na obličej.
 3. Nechte ji na vzduchu uschnout.
 4. Nakonec ji opláchněte vlažnou vodou.
 5. Pokud akné neustoupí, tak proces opakujte.

Poznámka: Tato maska může znečistit vaše oblečení (ne pokožku), takže přijměte nezbytná opatření.

2. Bělí zuby

Chcete-li účinně bojovat proti nežádoucím skvrnám a plaku na zubech, použijte aktivní uhlí. Toto mikroporézní uhlí dokáže úspěšně absorbovat plak i další látky, které skvrny vytvářejí. Navíc pomáhá zlepšovat rovnováhu pH v ústech, zabraňuje onemocnění dásní a zápachu z úst.

 1. Navlhčete svůj kartáček na zuby a ponořte ho do práškového aktivního uhlí.
 2. Vyčistěte si zuby jako obvykle.
 3. Po vyčištění si důkladně vypláchněte ústa vodou, vyplachování opakujte, dokud nebudete mít veškeré uhlí z úst pryč.
 4. Pokud chcete mít krásně bílé zuby, čistěte si zuby aktivním uhlím 1-2x týdně.

Poznámka: Nepoužívejte ho, pokud máte problémy se zuby, popř. nějaká omezení od zubaře.

3. Zmírňuje bodnutí nebo kousnutí hmyzem

Aktivní uhlí je účinné při zmírnění nepříjemných bodnutí hmyzem (i včelích bodnutí) a dokonce i při vyrážce ze škumpy. Absorpční vlastnosti aktivního uhlí pomohou odstranit toxické látky z těla. Uhlí použijte vždy co nejdříve, abyste zabránili otokům i bolestem.

 1. Prášek aktivního uhlí zvlhčete kokosovým olejem a aplikujte ho na postiženou oblast.
 2. Postižené místo zabalte do tkaniny.
 3. Po několika hodinách místo opláchněte a proces opakujte, dokud svědění neustane.

4. Zmírňuje plynatost a nadýmání

apsorpcni-uhliPokud vás trápí nadměrná plynatost a nadýmání, pomůže vám opět aktivní uhlí. Dokáže úspěšně absorbovat kyseliny a plyny, které se hromadí ve střevech. Přinese vám velkou úlevu při poruchách trávení, při nahromadění žaludečních šťáv i při pocitech nafouklého žaludku. V roce 1985 publikoval žurnál American Journal of Gastroenterology studii, ve které tvrdí, že dokáže aktivní uhlí zabránit nadýmání a křečím v břiše, které jsou typické pro jídla, která plynatost způsobují.

 • Pokud máte v plánu jíst jídlo, které vás nadýmá, hodinu předtím si vezměte 1 tabletu aktivního uhlí a zapijte ji sklenicí vody. Po jídle vypijte další sklenici vody.
 • Při častém nadýmání užívejte 2-3 kapsle aktivního uhlí až 3x denně. Snažte se přitom upravit i svou životosprávu, abyste odstranili příčiny vašeho nadýmání.

Poznámka: Aktivní uhlí je nejlepším lékem na nadýmání, ale neužívejte ho každý den v dlouhodobém horizontu.

5. Pomáhá při otravě

Ať už je to otrava jídlem, předávkování drogami či požití chemikálií, aktivní uhlí může být vaším zachráncem. Jako protijed působí aktivní uhlí dokonale, dokáže přilákat a absorbovat jedy v těle. Uhlí prostoupí vaším gastrointestinálním traktem a vy ho přirozeně vyloučíte i s nebezpečnými látkami. Je nezbytně nutné znát správné dávkování, které je v případě otravy 25-100g pro dospělého člověka a 25-50g pro dítě.

Dávkování by mělo být založeno na tělesné hmotnosti, konkrétně 0,5-1g aktivního uhlí na 1kg tělesné hmotnosti. Pamatujte si, že je při kontumaci takového množství uhlí zapotřebí pít i větší množství vody. Podle studie z roku 2008 je uhlí ideálním prostředkem při otravě, ale nedoporučuje se ho používat opakovaně, například při opakované intoxikaci.

6. Snižuje špatný cholesterol

Nárůst špatného cholesterolu v těle není dobrým znamením, protože způsobuje zúžení tepen, což znesnadňuje průtok krve. To může vést ke krevním sraženinám, infarktu a mozkové mrtvici.

Aktivní uhlí pomůže snížit hladinu lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL nebo také „špatného“ cholesterolu). Má schopnost na sebe navázat cholesterol a žlučové kyseliny, které jsou ve střevech, aby se zabránilo jejich vstřebávání.

V roce 1986 byla v časopise The Lancet publikovaná studie, při níž dali výzkumníci pacientům s vysokou hladinou cholesterolu dávku 8 gramů aktivního uhlí 3 krát denně po dobu 4 týdnů. Zjistili, že se pacientům snížil celkový cholesterol o 25 procent, LDL cholesterol se snížil o 41 procent a lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL neboli „dobrý“ cholesterol) se zvýšil o 8 procent. Vedlejší účinky byly navíc zanedbatelné.

Při léčbě špatného cholesterolu nezapomeňte nebrat aktivního uhlí během 1,5- 2 hodin po užití jakýchkoliv léků nebo doplňků stravy, protože by aktivní uhlí zabránilo jejich vstřebávání.

7. Čistí zažívací trakt

traveniVětšina z nás konzumuje mnoho potravina nápojů, které jsou bohaté na toxiny a chemikálie s negativním dopadem na náš trávicí trakt. Z toho důvodu je vhodné, abychom svůj trakt čas od času vyčistili. K tomu skvěle pomůže aktivní uhlí, které umí odstranit přebytečné toxiny díky svým silným absorpčním vlastnostem.

Pro vyčištění trávicího traktu konzumujte 10 gramů aktivního uhlí vždy 90 minut před každým jídlem a to po dobu 2 dnů. Dbejte rovněž na zvýšený příjem tekutin, abyste se vyvarovali zácpě.

8. Pomáhá předcházet kocovině

Pokud se chystáte na nějakou oslavu, či jinou společenskou akci, u které se obáváte, že byste mohli mít druhý den kocovinu, můžete využít aktivní uhlí. Pokud ho užijete ve stejnou dobu, kdy budete užívat alkohol, snížíte tím do značné míry koncentraci alkoholu v krvi. Aktivní uhlí neabsorbuje alkohol, ale pomáhá při odstraňování dalších toxinů, které přispívají ke kocovině. Pomůže zabránit i otravě alkoholem, ale pokud nastane akutní otrava alkoholem, vždy raději vyhledejte lékařskou péči.

9. Pomáhá s ledvinami

Aktivní uhlí může pomoci zabránit buněčnému poškození ledvin, ale i podpořit jejich zdravou funkci. Je to hlavně tím, že pomůže tělo očistit od toxinů a chemických látek, které by mohly způsobit i poškození dalších orgánů.

10. Pomáhá při dně

Aktivní uhlí je účinné také při léčbě dny a sice díky absorbování kyseliny močové. Vysoká hladina kyseliny močové je jednou z nejčastějších příčin dny, což způsobuje velké bolesti v kloubech.

 1. Smíchejte šálek práškového aktivního uhlí s takovým množstvím vody, aby mělo konzistenci pasty.
 2. Tuto pastu nalijte do vany naplněné vlažnou vodou.
 3. Dopřejte si koupel alespoň po dobu 30 minut.
 4. Nakonec se osprchujte teplou vodou.
 5. Tuto koupel provádějte 2-3x týdně.

Aktivní uhlí můžete užívat i běžným způsobem, ale raději po konzultaci s lékařem.

Důležité rady:

 • Kdykoliv budete užívat aktivní uhlí, dbejte na zvýšený příjem tekutin, nejlépe vody, aktivní uhlí způsobuje vyšší dehydrataci.
 • Aktivní uhlí neberte minimálně jednu hodinu po jídle.
 • Několik hodin po konzumaci aktivního uhlí neužívejte žádné léky nebo doplňky.
 • Vyhýbejte se produktům aktivního uhlí, které obsahují sorbitol, ten může způsobovat průjmy a zvracení.
 • Při specializované léčbě vašich problémů se vždy raději poraďte s vaším lékařem.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X