Bambus jako zdravá potravina

Je rychle rostoucí rostlina s všestrannou využitelností. V asijských zemích se používá jako stavební materiál, v Evropě ho známe většinou jako okrasnou rostlinu. Má ovšem i další možnosti využití, neboť slouží k výrobě celulózy, spotřebních předmětů, textilních výrobků, hudebních nástrojů či domácích potřeb.

Slouží také jako zbraň nebo jako zdroj energie při vaření a topení, ale také jako potravina. Zvláště bambusové výhonky patří neodmyslitelně k čínské kuchyni. Kdo si chce připravit nějaký tradiční čínský pokrm doma, může si výhonky z bambusu koupit čerstvé nebo v konzervě, ale také si je vypěstovat sám.

Co obsahuje

Aminokyseliny tyrosin, arginin, histidin a leusin. Tyrosin má v organismu mnohostranné využití, ovlivňuje řadu fyziologických procesů. Je základním stavebním kamenem mnoha hormonů štítné žlázy, „hormonu štěstí“ dopaminu a pigmentu melaninu. Cennou semiesenciální kyselinu arginin musí tělo získávat zčásti z potravy. Arginin pomáhá uvolňováním oxidu dusnatého prokrvení oběhového systému a jeho zásobování kyslíkem a navíc udržuje cévy pružné. Oxid dusnatý reguluje krevní tlak, zabraňuje tvorbě trombocytů a předchází tak ucpávání cév.

Další léčivé účinky

Arginin se předepisuje při kardiovaskulárních chorobách, aminokyselina přispívá k uvolňování inzulinu a podává se při onemocnění cukrovkou. Doporučuje se také jako vhodný prostředek pro zvyšování plodnosti, erekce a potence.

Bambus usnadňuje vylučování jedovatých látek z těla, působí blahodárně na pokožku, kterou udržuje vláčnou, chrání ji před plísněmi, bakteriemi a posiluje kožní vazivo. V bambusových lístcích a výhoncích jsou obsaženy také antioxidačně působící flavonidy chránící tělové buňky.

V Asii je oblíbený bambusový čaj díky svým antibakteriálním účinkům a schopnosti snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Podporuje trávení, pomáhá při hubnutí a odvodňuje. Listy bambusu jsou bohaté na draslík, železo a vitamín C. Čaj z bambusu je vhodný i pro děti, jelikož neobsahuje tein a také pro diabetiky díky ovocnému cukru v listech.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X