Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS) je jednou z mnoha obav novopečených rodičů. Jedná se o situaci, kdy zdánlivě zdravé miminko náhle a nečekaně zemře, přičemž příčina jeho smrti není vysvětlena ani po důkladném vyšetření. I když vzniku syndromu nelze bohužel zcela zabránit, mohou rodiče riziko snížit pomocí několika jednoduchých opatření.
Příčiny a rizikové faktory SIDS
K syndromu náhlého úmrtí kojence nejčastěji dochází mezi druhým až čtvrtým měsícem života miminka. SIDS nastává většinou v noci a častěji postihuje chlapečky. Jednou ze základních charakteristik syndromu je, že nemá žádné nápadné příznaky. Nejasnosti panují i ohledně přesných příčin, podle odborných výzkumů ale existují určité rizikové faktory, kterých je vhodné se co nejvíce vyvarovat.
Ukládejte miminko ke spánku na zádech a odstraňte z postýlky vše zbytečné
Nejkritičtějším rizikovým faktorem je ukládat děti mladší jednoho roku ke spánku na břicho, případně i na bok tak, že se při překulení přetočí právě na bříško, nikoli na záda. Nejdůležitější věcí, kterou mohou rodiče pro snížení rizika SIDS udělat, je ukládat dítě ke spánku vždy na záda a do postýlky. Pokud dítě usne například v autosedačce, houpacím křesle nebo na jiném místě, mělo by být vždycky přeneseno do postýlky a položeno na záda. Důkazem, že tato poloha je nejvhodnější, je podle Americké pediatrické akademie i to, že když se v 90. letech začalo doporučovat ukládání dětí ke spánku na zádech, počet případů SIDS se výrazně snížil.
Dítě byste měli uložit ke spánku na pevnou matraci bez dalších předmětů, v postýlce by tedy neměly být žádné polštáře či hračky, ani ty měkké a plyšové. Důležité je též nepoužívat žádné polohovací pomůcky, včetně kojicích polštářů nebo jakýchkoli podložek na ležení během spánku. Vhodnější než přikrývku je používat spací pytle.
Mějte dítě ve svém pokoji, ale nesdílejte s ním postel
V posledních letech se poměrně rozšířil zvyk spát s malými dětmi ve společné posteli. Bohužel je to ale jeden z faktorů, který zvyšuje pravděpodobnost SIDS. Vhodné tedy je spát s miminkem v jedné místnosti, ale nikoli ve stejné posteli. Ideální je postýlku umístit tak, aby byla co nejblíže a rodiče měli přehled o případných pohybech a potřebách miminka.
Kojení a dudlík
Ukazuje se, že kromě správné polohy ve spánku je jedním z nejlepších způsobů, jak snížit riziko SIDS, miminko kojit. Studie prokázaly, že kojení po dobu alespoň dvou měsíců snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojence téměř o 50 %. Dalším krokem v prevenci SIDS je ukládat dítě ke spánku s dudlíkem. Dudlík by ale neměl být na šňůrce kolem krku dítěte, ani připevněn k oblečení dítěte či k dalším věcem v postýlce.
Pozor na přehřátí
Miminko rovněž nadměrně neoblékejte a nezabalujte, dbejte na to, aby byla v místnosti přiměřené teplota, aby se nepřehřálo. Obecným návodem je oblékat kojence maximálně do jedné vrstvy navíc, než jakou by měl při dané teplotě na sobě dospělý.
Syndrom náhlého úmrtí kojence a monitory dechu
Mnoho rodičů v obavě ze SIDS investuje do monitorů dechu, které jsou často prezentovány jako účinné pomůcky snižující pravděpodobnost syndromu. Americká pediatrická asociace ale varuje, že není vhodné se na tato zařízení stoprocentně spoléhat. Navíc neexistuje žádný důkaz, že by domácí monitory dechu prokazatelně riziko výskytu SIDS snižovaly. Problémem mohou být také nejrůznější falešné alarmy, které s používáním těchto zařízení často souvisejí, zbytečně vylekají nejen rodiče, ale i spící miminko.
Nastávající a novopečení rodiče mívají spoustu otázek.
Jednou z nich je i ta, co vlastně miminko cítí, když se poprvé nadechne.
Zdroj: parents.com, healthychildren.com, healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov, publications.aap.org