Zaměřte se na toxické vztahy ve svém okolí a buďte šťastní

Štěstí není jen o pracovním úspěchu a dostatku peněz. Velkou měrou se na něm podílí naše vztahy s rodinou, s kolegy, s přáteli. Přiznat si, že někdo vám blízký patří do skupiny toxických lidí, je nesmírně těžké a ne každý umí omezit kontakt a zpřetrhat vazby, aby mohl být konečně sám sebou. Jak poznat toxické vztahy?

Pátrací akce 

Toxický člověk má ve vašem životě pevné místo. Nezáleží na tom, jestli je to matka, partner, kamarádka ze střední školy, známá z posilovny nebo lektorka španělštiny. Většinou jsou jim připisovány vlastnosti jako projevy narcismu, mírné psychopatie a machiavelismus, který se vyznačuje kombinací manipulace, amorálnosti, cynismu, emočního chladu a nulové empatie.

Do jednoho klamou a přetvařují se. U některých jde o chronický problém a promyšlený tah, u jiných o dočasné prospěchářství. Umí skvěle argumentovat, a tak je poměrně složité odhalit je a ukázat na ně prstem. Umí prezentovat svůj život se vším pozlátkem, nebojí se být středem pozornosti. Lidé je povětšinou respektují, vzhlíží k nim, důvěřují jim. Jen málokdo si přizná, že právě ten úžasný člověk by mohl být toxickým článkem v jejich životě, který ubíjí sebevědomí druhých a parazituje na sebeúctě a celkové pohodě. 

Černá ovce rodiny 

Jednoznačně nejhorší variantou je, když se toxický jedinec objeví přímo ve vaší rodině. Mezi lidmi, které bezděčně milujete. Může jít o rodiče, sourozence nebo partnera. Není možné přerušit s takovým člověkem kontakt nebo na lusknutí prstu opustit vztah. Klíč k úspěchu se skrývá v dobře nastavené komunikaci. Ukazujte toxickým lidem zrcadlo, ale nevyvolávejte zbytečné konflikty. Paraziti začnou časem diskuzi odmítat, stranit se vás. Jakmile zjistí, že umíte jít s grácií do ofenzívy, najdou si jiný cíl.  

Dívka držící telefon v ruce.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Výměna rolí 

Hádka s toxickým člověkem nemá konce. Vy chcete zůstat příčetní a dopátrat se pravdy a smíření, druhá strana se nechce vzdát a neuznává pochybení. Takové situace jsou jako dělané pro sociální experiment. 

Journal of Personality prezentoval v roce 2019 studii, kde uvedl rozdíly mezi vnímáním konfliktu u sebe a u blízkých nebo přátel. Stačí si během vyhrocené situace udržet odstup a představit si, že se to neděje vám. Dosaďte za sebe někoho vám blízkého. Nepotlačíte sice negativní emoce, ale budete jednat mnohem konstruktivněji. 

Velkým pomocníkem může být metoda expresivního psaní. Všechny okolnosti konfliktu nebo setkání s toxickým člověkem, které pro vás nebylo komfortní, sepište. Sáhodlouhé opisování skutečností a skrývání se mezi řádky nemá smysl. Jde o co nejsurovější a nejpřímější popis reality. Pravidelné čtení zápisků pomáhá snazšímu zvládání vypjatých situací a odbourávání stresu. 

Přátelství nade vše 

Rodina je vaše největší bohatství, ale opravdoví přátelé mají v životě jednotlivce nezastupitelné místo. Kolize v této oblasti může přivodit zdravotní komplikace a mít na člověka destruktivnější vliv než rodinné problémy. Toxický přítel může napáchat velké a hlavně nevratné škody na lidské psychice. 

Existují jen dva způsoby, jak se jich zbavit. V první fázi si s nimi na rovinu promluvte. Přiznejte chybu a hledejte kompromis, to samé chtějte od druhé strany. Pokud neprojevují snahu, nemají ve vašem životě místo. 

Druhá část se soustředí na sociální sítě. Vztahy tam fungují na přátelské bázi a značná rivalita, neautentičnost a snaha být vidět pokřivují vnímání mezilidských vztahů. Bohužel se tyto parametry často infiltrují do skutečného života. 

Nemáte ve svém okolí nikoho, na kterého se můžete kdykoliv obrátit? Přečtěte si, jak se seznámit v dospělosti a najděte si vhodné přátele i partnera.

Zdroj: lifehack.org

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X