Voda je životodárná tekutina nejen pro naši planetu, ale také pro člověka obecně. Většina našeho těla, přibližně okolo 60 % je totiž složena právě z vody. Přesto se ale nedá říci, že čím více vody, tím lépe. Nadměrné zadržování vody v našem organismu není žádoucí, naopak může s ním souviset celá řada potíží.
Když je vody v těle příliš
Přebytečná voda v organismu se projevuje různými potížemi a nepříjemnostmi, jako jsou otoky, nadýmání, kolísání hmotnosti či problémy s hubnutím. Problém zadržování vody v organismu je poměrně složitý a může být způsoben celou řadou faktorů. K nejčastějším patří menstruační změny a kolísání hormonů, konzumace příliš velkého množství sodíku, příliš dlouhé stání nebo sezení či těhotenství. Může ale souviset i s vážnějšími zdravotními potížemi, jako jsou problémy se srdcem či ledvinami, hluboká žilní trombóza, na vině může být i užívání některých léků či genetika.
Jak zjistit, že problémem trpíte i vy
Problémy v podobě otoků na sobě někdy nemusíme pozorovat, ale přesto můžeme mírnějšími potížemi se zadržováním vody trpět. Je-li tomu tak, můžete zjistit pomocí jednoduchého testu. Zmáčkněte si palcem lýtko a pozorujte, co se stane. Pokud se po zmáčknutí místo rychle vrátí zpět do původního stavu, je vše v pořádku. Pokud ale na místě zůstane nějakou dobu patrná prohlubeň a kůže bude mít jinou barvu, je na místě obezřetnost. Bojovat s nadměrným zadržováním vody může pomoci dodržování několika jednoduchých doporučení.
Jídelníček s nízkým obsahem soli
Nadměrný příjem sodíku je jednou z úplně nejčastější příčin problémů se zadržováním vody, tuto skutečnost potvrdila i řada vědeckých studií. Zkuste jeho množství omezit tím, že se budete vyhýbat konzumaci zpracovaných potravin, které ho obsahují velké množství. Při přípravě vlastních pokrmů sůl nahraďte dalším kořením a bylinkami.
Jezte více potravin bohatých na draslík, hořčík a bílkoviny
Tyto minerály pomáhají snižovat zadržování vody v těle. Vysokým obsahem hořčíku a draslíku vynikají například banány, rajčata, batáty, listová zelenina, ořechy či avokádo. Udržování optimální rovnováhy vody v organismu napomáhají i bílkoviny.
Vitamín B6 pomáhá při premenstruačním syndromu
Pokud víte, že zadržování vody ve vašem těle úzce souvisí s menstruačním cyklem, zkuste organismu dodat více vitamínu B6. Výsledky odborných výzkumů totiž potvrzují, že tento vitamín významně pomáhá při premenstruačních příznacích, jako je právě zadržování vody.
Hýbejte se a často si dávejte nohy nahoru
Gravitace zadržuje krev v dolních končetinách, a to v případě dlouhého stání i sezení. V obou případech je vhodné co nejčastěji měnit pozice a pravidelně se procházet. Velkou úlevu přináší i zvednutí nohou, například jejich opření o stěnu, které napomůže odvést vody z dolních končetin.
Pomoci mohou i bylinky
Zadržování vody v těle lze omezit i dostatečným pitným režimem. Kromě vody do něj můžete zařadit též bylinkové čaje. Velmi účinný je především čaj z pampelišky. Pampeliška totiž obsahuje látky, které prokazatelně působí jako přírodní diuretikum, neboli napomáhají snížit zadržování vody tím, že vás nutí častěji močit. Podobné účinky má též přeslička rolní, ibišek, petržel či kopřiva.
Zadržování vody není jediným problémem, který velké množství sodíku způsobuje.
Čím dalším nám příliš mnoho soli škodí?
Zdroj: medicalnewstoday.com, everydayhealth.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov