Vypěstujte si snadno vlastní rajčata, mangold a další bio zeleninu

Chcete ušetřit za biopotraviny? Láká vás pustit se do zahrádkaření? Začněte třeba hned! Právě v dubnu začíná největší výsev semen. Dny jsou delší a teplejší a můžete vysadit plodiny, jako je mrkev nebo hrášek, venku, aniž byste se museli bát nočních nebo ranních mrazíků. Tak vzhůru do toho!

Zahrada v dubnu – co vysadit ven

Některé plodiny, jako je cuketa nebo lilek, byste měli vysadit pod sklo – stačí slunný parapet, nebo si naplňte skleník. V dubnu je nejvyšší čas také na brambory, cibuli nebo česnek. 

V dubnu můžete zasít červenou řepu. Je to nenáročná plodina, snadno se pěstuje a řadí se mezi superpotraviny. Bude růst v úrodné vlhké půdě a daří se jí také v nádobách. Vždy postupujte podle návodu na balíčku a řepu sklízejte, když dosáhne velikosti golfového míčku. 

Mrkev vysejte na dobře připravenou půdu, která nebude obsahovat žádné kameny, jinak budete mít vidlicovou mrkev. Chraňte ji na jaře tím, že kolem plodiny postavíte bariéru proti škůdcům i vlivům počasí. Tato zelenina by měla být připravena ke sklizni 3-4 měsíce po zasetí. 

jak pěstovat mrkev
pixabay.com

Rajčata a celer vysadíte teď a sklidíte na podzim

Chcete se na podzim těšit ze šťavnaté úrody? Pak je čas dát do země některé rostlinky již teď. Možná ještě není pozdě na rané druhy ovoce a zeleniny, přečtěte si co zasadit v březnu a pusťte se do práce. 

Rajčata mají poměrně dlouhé vegetační období, proto je duben nejvhodnější měsíc k tomu je zasít. Rostliny můžete koupit v zahradním centru, nebo si je předpěstovat doma v teple přímo ze semínek. 

Celer potřebuje rovněž dlouhé vegetační období pro svou podzimní nebo zimní sklizeň. Zasévejte ho proto v úkrytu a sazenice dejte do jednotlivých nádob, pokud jsou dostatečně velké, abyste je mohli přenášet. Zasadit můžete také cukety, tykve, dýně nebo okurky. Tyto plodiny můžete zasadit stejným způsobem – do jednotlivých nádob a po zasetí je zakryjte. Jakmile bude po posledních nočních mrazíkách, můžete je vysadit venku – okurkám se bude dařit ve skleníku. 

pěstování rajčat doma
pixabay.com

Jak pěstovat listovou zeleninu

Milujete pórek nabitý vitamíny a kyselinou listovou? Pór můžete vypěstovat již ze semen, stačí ho zasadit do nádoby, kterou zakryjte. Sklizeň probíhá na podzim. Na zahradě můžete mít také listový salát, pro který je duben nejlepší měsíc pro zasetí v pařeništi nebo skleníku. Později na jaře se může přesadit na zahradu. Hrách je plodina, která není náročná na pěstování a můžete ji sklízet velmi brzy po zasetí. Hrášek můžete zasadit rovnou venku. Je to ale skvělá potrava pro myši, proto pokud víte, že se mohou objevit, raději hrách dejte nejdříve do interiéru a ven dejte rostliny až poté, co dorostou do výšky 15 cm. 

Mezi další plodiny, které nejsou náročné, patří špenát. Ten v dubnu můžete vysadit rovnou ven. Pokud je chladné počasí, přikryjte ho netkanou textilií, kterou seženete v zahradnictví. Špenát potřebuje hodně vlhkosti a ochranu před slimáky a dalšími škůdci, kteří si na něm rádi pochutnávají. 

Už jste ochutnali mangold? Je podobný jako špenát a má univerzální využití jak v salátech, tak třeba do polévky. Mangoldu se líbí slunná a částečně zastíněná místa a v dubnu ho můžete vysadit také rovnou ven. Tuřín roste velmi rychle, sklízejte ho, když je mladý a má velikost golfového míčku. Má rád pravidelnou zálivku.

jak pěstovat pórek
pixabay.com

Zdroj: gardenersworld.com

Raina Tomanová

Jmenuji se Raina Tomanová, narodila jsem se ve Vrchlabí, kde také pár let žiji. Mám dvě male děti a tři kočky. Zajímám se o témata z různých oborů, ráda si popovídám s přáteli, miluji hokej (jako fanoušek) a ráda objevuji nové věci :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X