Nejzdravější potraviny pro vaše játra – 2. díl

Máme zde pokračování nejzdravějších potravin pro vaše játra, pokud vám první díl unikl, doporučujeme se k němu vrátit.

6. Pichlavá hruška (opuncie)

Pichlavá hruška je populární druh jedlého kaktusu. Nejčastěji se konzumuje ve formě ovoce nebo džusu. Dlouhou dobu se používala v tradiční medicíně jako lék na zranění, únavu a problémy s játry.

Studie z roku 2004 provedená na 55 lidech zjistila, že extrakt z této rostliny snižuje příznaky kocoviny. Účastníci se cítili méně ospalí, neměli tak vyschlá ústa a nechuť k jídlu. Zkrátka se cítili mnohem lépe, pokud před pitím alkoholu vypili extrakt, který játra detoxikoval. Studie zahrnovala tyto účinky také jako signál pro to, že extrakt snižuje záněty, které po pití alkoholu často následují.

Jiná studie provedená na myších zjistila, že konzumace extraktu z pichlavé hrušky pomohla normalizovat enzymy a hladinu cholesterolu, pokud se konzumovala spolu s látkami, které játrům škodí.

Další studie zaznamenaly podobné výsledky. Nedávná studie provedená na krysách definovala účinnost džusu z pichlavé hrušky, který negativní účinky alkoholu neutralizuje lépe než extrakt. Tato studie zjistila, že džus snížil množství oxidační škody v játrech po konzumaci alkoholu a pomohl udržet hladinu antioxidantů stabilní.

Je potřeba provést víc studií na lidech, obzvlášť při užívání pichlavé hrušky jako ovoce nebo džusu namísto extraktu. Studie, které byly dosud provedeny, však ukazují, že má pichlavá hruška na zdraví jater pozitivní vliv.

Závěr: Pichlavá hruška jako ovoce nebo džus může pomáhat při kocovině, protože snižuje záněty. Může chránit játra před poškozením konzumací alkoholu.

7. Džus z červené řepy

Džus z červené řepy je zdrojem nitrátů a antioxidantů zvaných betalainy, které mohou podpořit zdraví mnoha způsoby – zlepší zdraví kardiovaskulárního systému a sníží oxidační škody a záněty. Můžeme předpokládat, že jedení červené řepy samotné má stejný zdravotní účinek. Většina studií však testovala džus. Ten si můžete vyrobit sami doma nebo jej koupit v obchodě.

Několik studií prováděných na krysách ukázalo, že džus z červené řepy snižuje oxidační škody a záněty v játrech. Zároveň zvyšuje přirozenou detoxifikaci enzymů. Studie na zvířatech přináší slibné výsledky, na lidech však dosud žádné provedeny nebyly.

Závěr: Džus z červené řepy chrání játra před oxidačními škodami a záněty, navíc zvyšuje přirozenou detoxifikaci enzymů. Je potřeba provést studie na lidech.

8. Košťálová zelenina

Košťálová zelenina jako růžičková kapusta, brokolice a listy hořčice je známá pro svůj vysoký obsah vlákniny a rozmanitou chuť. Má však mnoho dalších příznivých vlastností.

Studie na zvířatech ukázaly, že růžičková kapusta a brokolice zvyšují hladinu detoxikačních enzymů a chrání játra před poškozením. Studie na lidských jaterních buňkách zjistila, že tento efekt přetrvává i poté, co se kapusta uvaří.

Nedávná studie na mužích trpících jaterními problémy prokázala, že extrakt z růžičkové kapusty, který je plný živin, zlepšil hladinu enzymů v játrech a snížil oxidační stres. Stejná studie zjistila, že extrakt z růžičkové kapusty pomáhá předcházet selhání jater u krys. Studie na lidech jsou omezené. Zatím to však vypadá, že pro zdraví jater představuje košťálová zelenina přínos. Zkuste je lehce ogrilovat s česnekem a citrónem nebo octem a budete mít chutnou a zdravou večeři.

Závěr: Košťálová zelenina jako brokolice nebo růžičková kapusta může zvýšit množství enzymů v játrech a chrání je před poškozením.

9. Ořechy

Ořechy obsahují spoustu tuku, živin- včetně antioxidantu vitamínu E – a příznivých vlastností. Toto složení může za celou řadu zdravotních výhod, zvlášť za zdraví srdce, ale také i za zdraví jater. Studie trvající šest měsíců zkoumala 106 lidí s onemocněním jater. Zjistila, že konzumace ořechů souvisela se zlepšením hladiny enzymů v játrech.

Další pozorovací studie zjistila, že muži, kteří jedli malé množství ořechů a semínek, byli vystaveni menšímu riziku onemocnění než ti, kteří jedli velké množství ořechů. Je potřeba provést více kvalitních studií, ale zdá se, že ořechy jsou důležitou součástí stravy pro zdraví jater.

Závěr: Příjem ořechů se pojí se zlepšením hladiny enzymů v játrech u pacientů trpících onemocněním jater. Nižší příjem se pojí s vyšším rizikem vzniku onemocnění.

10. Tučné ryby

Tučné ryby obsahují omega-3 mastné kyseliny, které jsou zdravými tuky, které umí snížit záněty a pojí se s nižším rizikem srdečních onemocnění. Tuky, které se vyskytují v tučných rybách, jsou přínosné také pro játra. Studie ukázaly, že pomáhají předcházet ukládání tuku, udržují stabilní hladinu enzymů, bojují se záněty a zlepšují odolnost insulinu.

Konzumace ryb bohatých na omega-3 mastné kyseliny je velmi přínosná a měli bychom je proto zařadit do našeho jídelníčku. Většina Američanů konzumuje mnohem víc omega-6 mastných kyselin, které se nachází ve většině rostlinných olejů. Toto nadměrné množství může vést k onemocnění jater. Proto je dobré snížit příjem omega-6 mastných kyselin.

Závěr: Jedení ryb bohatých na omega-3 mastné kyseliny je velmi přínosné nejen pro játra. Je důležité kontrolovat poměr mezi omega-3 a omega-6 kyselinami.

11. Olivový olej

Olivový olej se považuje za zdravý tuk, protože má mnoho přínosných vlastností, včetně pozitivních účinků na srdce a metabolismus. Pozitivně ale ovlivňuje také játra.

Jedna malá studie zahrnující 11 lidí s onemocněním jater zjistila, že konzumace jedné lžičky olivového oleje každý den zlepšila hladinu enzymů a tuků v játrech. Zvýšila také hladinu bílkovin, která se pojí se zdravým metabolismem. Olivový olej má mnoho pozitivních vlastností, dokáže zlepšovat citlivost na inzulin a hladinu enzymů v krvi. Proto bychom ho neměli v našem jídelníčku opomíjet.

Závěr: Studie ukázaly, že konzumace olivového oleje snižuje hladinu tuků v játrech, zvyšuje průtok krve a zlepšuje hladinu enzymů v játrech.

Závěrečné řádky

Naše játra jsou důležitým orgánem s mnoha nepostradatelnými funkcemi. Proto bychom je měli chránit, například tím, že budeme jíst výše uvedené potraviny. Ty zajišťují snížení rizika jaterních onemocnění a rakoviny jater, zvyšují hladinu antioxidantů a detoxifikačních enzymů a nabízí ochranu před škodlivými toxiny. Zahrnutím těchto potravin do svého jídelníčku přispějete ke svému zdraví a játra budou fungovat na plný výkon.

Přejít na Nejzdravější potraviny pro vaše játra – 1. díl

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X