Nastal čas mulčování: vyberte ten správný druh mulče pro vaši zahradu

Ať už na své zahradě plánujete vysadit květinovou alej nebo pěstujete všemožné druhy zeleniny, popřemýšlejte nad mulčovací kůrou, která prospívá všem druhům rostlin. Působí proti škůdcům a plevelům, přináší plodnější zahradu a nemusíte věnovat tolik času zalévání. 

Co je mulčovací kůra

Než se rozhodnete pro zasypání vaší zahrady mulčovací kůrou, zjistěte si, jaký typ kůry je pro vaši zahradu nejvhodnější. Existují dva základní druhy mulčovací kůry, organická a anorganická. 

Organický typ obsahuje dříve živý materiál jako je listí, sláma, tráva, papír, jehličí…Ten odpuzuje plevel a zlepšuje kvalitu půdy svým postupným rozkladem.  

Anorganický typ je složen z geotextilií a černého plastu. Tento typ se sice nerozkládá, ale svým způsobem také obohacuje půdu a chrání ji před škůdci a nežádoucím vysoušením. Černý plast zahřívá půdu a tím uvolňuje teplo během noci, což prospívá teplomilným rostlinám jako je například lilek nebo cherry rajčata. 

Mulčování spadaným listím
pixabay.com

Dřevěné štěpky nebo drcené listí dodají půdě živiny

V obchodních domech jsou k dostání pytle s dekorativními dřevěnými štěpkami. Dobře vypadají na okrajích záhonů nebo na zahradních cestičkách. Pokud se vám nechce utrácet za pytel kůry, můžete využít levnější variantu, která ozdobí a vyživí vaše zahrádky. Stačí se projít po lese a posbírat opadanou kůru ze stromů nebo doma shrabat spadané listí. Jeho nadrcením získáte spoustu živin pro vaši zahradu a to zcela zdarma.

Travní odřezky jsou bohaté na dusík

Posekanou trávu je dobré použít jako mulčovací materiál bohatý na dusík na zeleninové záhony. Posečená tráva v určité míře dobře poslouží jako přírodní hnojivo i vašemu trávníku.

Mulčovací kůra
pixabay.com

Kompost: dokonalé hnojivo vlastní výroby

Kompostér jako součást každé větší zahrady bývá většinou umístěn někde v rohu a hází se na něj všechny přebytky: shnilé ovoce a zelenina, posečená tráva, opadané listí… Časem se vám jeho obsah začne přeměňovat v opravdovou výživu pro všechny druhy rostlin. Nebojte se tedy čas od času přisypat vašim rostlinám trochu kompostových živin.

Sláma a seno dodají zahradě vláhu i styl

Suché snopy působí na zahradě čistě a upraveně. Udržují vlhkost, zabraňují růstu plevelu a svým rozpadem přidávají do půdy organickou hmotu.

Sláma udrží vlhkost v půdě
pixabay.com

Černý plastový mulč udrží teplo

Plastová fólie dokáže v některých případech doslova zázraky. Plastová folie zůstává teplá a suchá, tím vytváří asi o tři stupně teplejší klima, což prospívá jak zeleninovým tak ovocným záhonům. Navíc působí proti hnilobě, udržuje stálou vlhkost a chrání zahradu před plevelem.

Geotextilie brání plevelu

Oblíbený netex neboli krajinné textilie propouští vzduch a vodu do půdy a zároveň zabraňují růstu plevelu. Nevýhodou tohoto pokrytí je brzká degradace, proto se doporučuje geotextilie pokrýt ještě jiným druhem mulčování. Plastové mulče a geotextilie udržujte dále od keřů, jejich kořeny totiž prorůstají zmíněnými strukturami a tím dochází k jejich narušení. 

Geotextilie brání plevelení
pixabay.com

Zdroj: goodhousekeeping.com

Karolína Jelínková

Ráda jsem součástí přírody a sleduji, jak je rozmanitá a co všechno se v ní odehrává. Je to kouzlo. Kouzlo, které bychom měli chránit a pečovat o něj. Stejně tak by měl mít člověk rád sám sebe, protože každý z nás je malou součástí velké přírody.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X