Mnišský pepř ocení především ženy

Vědecky se mu říká Vitex agnus-castus, lidově pak bitec, anebo také mnišský pepř, a přitom se jedná o drmek obecný. Keř, který pochází z teplých oblastí Evropy. Jeho účinky ocení především ženy, neboť působí hlavně na ženské potíže.

Naproti tomu mniši v dávné minulosti rozdrcenými semeny drmku kořenili svá jídla, aby potlačili pohlavní pud a mohli tak dodržet celibát.

Sklízí se plody

Z keře se sklízí plody drmku, jsou to bobule a trhají se v říjnu. Ty obsahují silice, flavonoidy, hormonům podobné látky,

Využití vitexu

Nad drmkem by měly zaplesat ženy, předně ty, které trápí problémová menstruace, ať je bolestivá, nepravidelná či nadměrné krvácení při menstruaci.

Vitex pomáhá při menopauze, ženské neplodnosti, je prevencí proti samovolnému potratu u žen, kterým schází patřičné hormony. Uvádí se, že podporuje ovulaci.

Bobulky drmku obnovují hormonální rovnováhu a mírní tím obtíže spojené s premenstruálním syndromem, jako je předrážděnost, pocit nadýmání a deprese, zároveň snižují bolest a přecitlivělost prsou před menstruací.

Drmek by rovněž měly zkusit i ženy v přechodu.

Užívání drmku

Využívá se především tinktura (jsou i prášky) z drmku, kdy se 2x denně půl lžičky tinktury rozpustí ve sklenici vody. První sklenici užívejte hned ráno nalačno, částečná úleva by měla nastat po 10 dnech, výrazná u premenstruálního syndromu po třech měsících. K úpravě neplodnosti je nutná 6 měsíční soustavná léčba.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X