22 nejlepších potravin pro boj s celulitidou – 1. díl

Proti celulitidě se dá bojovat mnoha způsoby, jedním z nich je i vhodná strava, která má ni zásadní vliv. Představíme si 22 nejdůležitějších potravin, které byste měli pro boj s celulitidou do jídelníčku zařadit.

Banány

Banány patří mezi potraviny s nejvyšším obsahem draslíku. Zatímco sůl zvyšuje zadržování vody v těle, draslík má opačný účinek. Kromě toho banány podporují zdravý průtok krve a tím tělo rychleji zbavují toxinů, které mohou být za celulitidu zodpovědné. Banány jsou ideální jako lehký doplněk svačiny, nakrájené se dají snadno zamíchat do jogurtu, cereálií nebo ovocného salátu.

Voda

Dostatečný příjem vody je pro boj s celulitidou velmi důležitý. Pomáhá vyčistit tělo od toxinů, které přispívají k hromadění celulitidy. Nedostatek vody celulitidu výrazně podporuje, proto je vhodné zachovat si pravidelný pitný režim a nenechat tělo dehydratované. Nemusíte se bát ani zvýšeného příjmu vody. Právě naopak, vysoký příjem vody pomáhá s odbouráváním tuků. Voda nemá žádné kalorie a podporuje pocit sytosti. Dostatečné množství vody navíc podporuje činnost jater a ledvin. Jednou z hlavních činností jater je přeměna tuku na energii, proto je jejich podpora tak důležitá.

Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínkaSlunečnicová semínka jsou doslova plná živin, které bojují s celulitidou. Najdeme v nich vitamín E, draslík a zinek. Jsou také skvělým zdrojem selenu, jediný šálek nám dodá třetinu jeho doporučené denní dávky. Kromě toho jsou slunečnicová semínka dobrým zdrojem vitaminu B6, přičemž jeden šálek poskytuje cca 31% doporučené denní dávky. Vitamin B6 je důležitý pro správné vstřebání zinku ve střevech, ale i pro boj s celulitidou. Hraje důležitou roli v metabolismu bílkovin a pomáhá posilovat a opravovat pojivové tkáně (slabé pojivové tkáně jsou jedním z klíčových faktorů, které přispívají ke zhoršení celulitidy. Vitamin B6 může působit také jako přírodní diuretikum, čímž se eliminuje přebytečná voda v těle a potlačuje se nadýmání. Slunečnicová semínka je vhodné zařadit do jídelníčku, ale je třeba pamatovat, že jsou velmi kalorická, takže je vhodné je konzumovat v menších dávkách.

Chilli papričky a kajenský pepř

Pokud máte rádi chilli omáčky a salsu, máme pro vás skvělou zprávu, chilli papričky a kajenský pepř jsou skvělými bojovníky proti celulitidě. Chilli je vynikajícím zdrojem vitaminů C, E a draslíku. Je zde také vysoká koncentrace vitamínu B6, jediná lžíce chilli poskytuje cca 14% jeho doporučené denní dávky. Chilli papričky a kajenský pepř jsou také skvělými pomocníky při hubnutí. Výzkumy ukazují, že obsažený kapsaicin zvyšuje produkci tepla v těle (termogenezi) a tím i spalování tuků. Kromě toho kapsaicin pomáhá s potlačením chuti k jídlu a to údajně až o 16%.

Kořen zázvoru

Kořen zázvoru je jedním z nejstarších koření na světě. Používal se už v Číně a to zhruba 400 let př. n. l. Kořen zázvoru účinně potlačuje chuť k jídlu a pomáhá nastartovat metabolismus. Nejúčinnější je čerstvý zázvor.

Para ořechy

Para ořechyPara ořechy jsou jedním z nejlepších přírodních zdrojů selenu. Obsažený selen pomáhá při celulitidě, zlepšuje stav pokožky a podporuje vylučování toxinů. Para ořechy jsou také dobrým zdrojem vitaminu E a draslíku. Para ořechy však konzumujte s mírou, jsou velmi kalorické

Vejce

Pokud trpíte celulitidou, důležité jsou pro vás zejména vaječné bílky, jsou vynikajícím zdrojem bílkovin a přitom mají minimální obsah kalorií a tuku. Vyhýbat byste se však neměli ani žloutku, protože je koncentrovaným zdrojem mnoha důležitých vitamínů a minerálů, včetně železa, jódu, zinku a vitamínů A, D, E a B12.

Ječmen

Ječmen je ideální plodinou pro boj s celulitidou a přebytečnými kilogramy. Kromě nízkého obsahu kalorií má také velmi nízký glykemický index. Ječmen je bohatý na vlákninu a pomáhá se snížením chuti k jídlu.

Rozmarýn

RozmarýnRozmarýn stimuluje krevní oběh, a proto je při léčbě celulitidy prospěšný. Rozmarýn také zlepšuje trávení tuků a podporuje odvádění odpadních látek pod kůží. A co více, rozmarýn obsahuje kyselinu rozmarýnovou, rostlinný polyfenol, který pomáhá s ochranou tkáně před poškozením volnými radikály. Také obsahuje kyselinu ursolovou, která usnadňuje syntézu kolagenu a elastinu, což posiluje kapiláry a bojuje proti poškození volnými radikály. Rozmarýn se skvěle využije při kořenění ryb, pečeného masa i rajčatových omáček.

Kapusta

Kapusta je velmi výživná, obsahuje minimum kalorií a žádný tuk. Pro boj s celulitidou je tato listová zelenina ideální, najdeme v ní vitamin C, draslík a vápník.

Česnek

Od dávných dob byl česnek používán jako lék na širokou škálou onemocnění. Výzkumy ukázaly, že je účinný jako podpora kardiovaskulárního systému, prevence proti rakovině a prostředek pro snížení krevního tlaku. Česnek pomáhá i při hubnutí, podporuje odbourávání tuků a dokáže zlepšit metabolismus.

Přejít na 2. díl

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X