Pláč dítěte je pro rodiče jedním z nejtrýznivějších zvuků, které mohou slyšet. Obvykle se proto snaží svého plačícího potomka co nejrychleji utušit. Podle nových výzkumů ale došli vědci k závěru, že na usínání pomocí metody kontrolovaného pláče není nic špatného. Naopak může pomoci dítěti i jeho unaveným rodičům. Jak tento způsob provozovat a v jakých případech je účinný?
Metoda kontrolovaného pláče
Touto metodou, které se též říká Estivillova, se nezávisle na sobě zabývali vědci z australské Královské dětské nemocnice v Melbournu a univerzity v kanadském Edmontonu. Můžeme říci, že oba výzkumy dospěly k totožnému závěru. Mnoho problémů s večerním usínáním, které zahrnují dětský pláč, zoufalý křik a někdy i hysterické scény, souvisí se špatnými návyky již od raného věku. Kontrolovaný pláč představuje účinný způsob, jak se těchto nepříjemností zbavit. Cílem metody řízeného pláče je totiž přimět dítě k tomu, aby samo usnulo, a pokud se v noci probudí, aby bylo schopné opět samo usnout bez toho, aby byla nutná přítomnost rodiče.
Pro koho je metoda vhodná?
Předně je nutné říct, že to, že dítě necháme plakat, neznamená, že ho nějak týráme či ho jako rodiče zanedbáváme. Pokud máte dítě, které spí neklidně, v noci se často probouzí, nebo dokonce nemůže usnout samo, a pláče, pak je pro vás tato metoda jako stvořená. Nácvik můžete aplikovat již od kojeneckého věku. Dítě by však mělo být starší šesti měsíců, odborníci udávají, že metoda funguje až do věku přibližně čtyř let.
Pro kojence mladší půl roku není metoda vhodná, protože své miminko stále poznáváme. Nevíme, zda jej něco trápí, a navíc je daleko častěji kojeno. Metoda kontrolovaného pláče by se neměla aplikovat ani u dětí s vrozenými vadami nebo u dětí nemocných. Ideálním obdobím nácviku není ani doba, když miminko zrovna trápí zoubky.
Jak správně postupovat?
Začněte večerními rituály. Dítě vykoupejte, nakrmte, přebalte a dejte jej do postýlky. Přečtěte mu knížku, zazpívejte ukolébavku nebo mu pusťte klidnou hudbu. V další fázi už by mělo být dítko ospalé. Ideální je, aby leželo na zádech, bylo v pohodlí a mělo kolem sebe bezpečné prostředí. Nyní můžete odejít z místnosti pryč. Pokud začne plakat, nechte ho plakat vždy zhruba 2-3 minuty, pak za ním přijďte, pohlaďte jej, ale nevyndávejte z postýlky. Po chvilce z místnosti odejděte. Následně intervaly prodlužujte, první výsledky by se měly objevit již po týdnu.
Proč řízený pláč funguje?
Díky průzkumům vědci zjistili, že kontrolovaný pláč dítě uklidní a lépe navodí ke spánku. Pláč totiž aktivuje parasympatický nervový systém, který pomáhá k odpočinku i snadnému trávení. Výsledkem by pak měl být i klidnější spánek a soběstačné usínání. Metoda kontrolovaného pláče totiž dítěti pomáhá se zavedením usínacího řádu nebo rituálu. A jelikož jde o řízenou činnost, mělo by docházet k pravidelnému opakování.
Spánek u dětí nemusí být spojený jen s pláčem.
Jaké další problémy mohou spánek miminek ovlivňovat?
Zdroj: yourbrain.health, healthywaymag.com