Proč červený jetel? Rakovina prsu vás obejde obloukem

Jetel asi všichni znáte, ale slyšeli jste o červeném jeteli? Pouhé 2 šálky denně jsou schopné vyrovnat hormonální rovnováhu a zachránit vás před lecjakými nebezpečnými chorobami. Po přečtení tohoto článku ho jistě nenecháte růst bez povšimnutí a hned ho pár natrháte do zásoby léčivých bylinek.

Porazí rakovinu prsu

Červený jetel obsahuje přírodní sloučeninu známou jako formononetin, která s přehledem zabraňuje rakovině prsu. Podle výzkumu zveřejněného lékařským časopisem Hormon pomáhá jetel předcházet napadení zdravých buněk rakovinou a nedovolí tak onemocnění, aby se rozšířilo. Tento výzkum je přelomový nejenom pro uzdravení rakoviny, ale i pro to, co zatím o jeteli víme. Dříve se předpokládalo, že bylinka snižuje hladinu estrogenu, a proto bylo nemocným doporučováno, aby se jeteli vyhýbali. Teď je to ale přesně obráceně.

Ale nejenom rakovina prsu se má před jetelem na ústupu. Národní institut pro boj s rakovinou (NCI) potvrzuje, že červená jetel obsahuje nejméně čtyři protinádorové sloučeniny.

Pomáhá však i při onemocnění srdce. Jetel řeší arteriální elasticitu a snižuje hladinu toho špatného cholesterolu v krvi. Zdravý cholesterol nechává na pokoji, ale ten, který by vám mohl ublížit, zdárně odstraní a uchrání vás před infarktem.

Menopauzo, třes se!

Pro menopauzu je typických hned několik příznaků. Mnoho zdravotníků se domnívá, že všechny příznaky menopauzy se snadno vyřeší jedním typem léčby. Ale pravdou je, že symptomy mají různé důvody. Některé ženy mají v tomto kritickém období hladinu estrogenu na nule a pro ně je červený jetel spásou z nebe! Takže pokud je vám kolem 40 a místy máte pocit, že se teplota v místnosti zvedla o 20 stupňů, okamžitě najděte místo, kde tato zázračná rostlina roste .

Červený jetel obsahuje přírodní estrogenní látky známé jako isoflavony, které mohou pomoci zvýšit nízké hladiny estrogenu v těle. Isoflavony se mohou také připojit k estrogenovým receptorovým místům v těle, aby pomohly snížit hladiny estrogenu v případě potřeby, protože jsou mnohem jemnější než lidský estrogen nebo estrogeny v potravinách, které jíme.

Osteoporóza a hleny

Výzkum publikovaný v lékařském časopise Evidence – Based Complementary and Alternative Medicine ukázal, že formononetin nalezený v červeném jeteli pomáhá zabránit rozvoji osteoporózy u zvířat. Čínská medicína zase tvrdí, že pomáhá uvolnit z plic hleny.

K tomu musíte ale květy natrhat, usušit a vždy zalít jejich lžičku v šálku horké (pozor, ne vařící) vody. Vypijte tento lektvar třikrát denně. Pokud budete bylinku uchovávat ve vzduchotěsném sáčku, vydrží až jeden rok.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X