Bylina sv. Jana, čarovník, krevníček, prostřelenec, svatojánská bylina. To všechno jsou lidové názvy pro třezalku tečkovanou, kterou naleznete především na teplých místech. Pokud se chcete přesvědčit, že jde skutečně o třezalku, rozmáčkněte její květ a měla by z něj vytéct červená šťáva.
Sbíráme…
V období květu, což je celé léto, seřezáváme nať třezalky, kterou poté důkladně usušíme a skladujeme na suchém místě. Třezalku lze použít i čerstvou.
Třezalka obsahuje
Nať třezalky obsahuje silice s flavonovým glykosidem hyperosidem, rutin, flavonoid kvercetin, třísloviny, červené barvivo hypericin, pryskyřici.
Léčivé účinky
Třezalka je vhodná především při nervových obtížích, při poranění nervů, depresích, neurózách, hysterii, nespavosti, zánětech nervů. Dále pak při průjmech, namožených svalech, při poruchách řeči, koktání, náměsíčnictví, při nočním pomočování, nepravidelném menstruačním cyklu, při otevřených ranách, drsné pokožce na tvářích, při modřinách, bolestech zad, ischiasu, revma, úpalu, bolestech břicha u kojenců, při zduření lymfatických žláz. Povzbuzuje metabolismus, zlepšuje trávení, je nápomocna při chřipkách, únavovém syndromu a jaterních potížích.
Užití třezalky
Čaj: čajovou lžičku usušené třezalky zalijeme 1/4 litrem vody, spaříme a krátce vylouhujeme.
Olej: květy naplníme do láhve až po hrdlo a zalejeme jemným olivovým olejem tak, aby byly ponořeny. Uzavřenou láhev necháme tři týdny na slunci až se olej zbarví do červena. Poté přefiltrujeme a zbytek vylisujeme a uschováme v tmavých lahvičkách.
Nálev: vrchovatou lžičku čerstvé nati zalijeme šálkem vroucí vody a 10 minut louhujeme. Užívám 3x 1 šálek po dobu třech týdnů. Pak na týden léčbu přerušíme a můžeme opět zopakovat.
Tinktura: 2 plné hrsti třezalkových květů zalijeme 1 litrem vodky a necháme stát tři týdny na slunci nebo na teplém místě. Užíváme 3 denně 10 – 15 kapek se lžící vody.
Upozornění: Třezalka se nesmí kombinovat s antidepresivy, rovněž tak se nesmí užívat před sluněním a neměla by se užívat dlouhodobě.