Guggul: Tajemná pryskyřice z orientu

Pod tímto názvem se ukrývá spolehlivý spalovač tuků a prostředek ke snižování hmotnosti. Co tedy guggul je? Jedná se o pryskyřici extrahovanou z rostliny pocházející z Indie. Malý keřovitý strom Comminphora Mukul, chráněný trnitými větvemi roste ve vyprahlých oblastech Indie, Pákistánu a Bangladéše.

Vytváří pryskyřičnou hmotu nazývanou guma Guggul. Když se nařízne kůra stromu, začne vytékat žlutá pryskyřice. Extrakt z této gumy se nazývá Gugulipid a jeho účinnou látkou je steroidní Guggulsteron. Většinou se označuje jako hnědý extrakt díky své charakteristické barvě. Můžete se setkat také s rozpuštěným extraktem ve žluté barvě. Ten je ovšem méně účinný a standardizovaný na nižší množství účinných guggelsteronů.

Již ve staré čínské, indické a hinduistické medicíně se využívalo schopností guggulu čistit krev a zabraňovat nadměrnému tloustnutí. V současné moderní medicíně se guggul používá k léčbě akné, vysoké hladiny cholesterolu, artritidy a obezity.

Používání guggulu

K dispozici je v podobě kapslí ve svém přirozeném stavu, nebo ve směsi s jinými látkami. Doporučuje se jako jeden z doplňků stravy, které jsou určeny na hubnutí nebo v kombinaci s jinými redukčními látkami, jako je zelený čaj apd. Při jeho užívání je však třeba maximální obezřetnost, neboť guggul může mít některé vedlejší účinky. Například může způsobovat bolesti hlavy, škytavku nebo alergickou vyrážku.

Také může vyvolat křeče v břiše a žaludeční nevolnost. K nepříjemným důsledkům také patří zhoršení průjmu. Kromě jiného zvyšuje riziko krvácení a zvyšuje štítnou žlázu, což může lidem s poruchou štítné žlázy způsobit nežádoucí komplikace. Lidé užívající antikoagulancia nebo antiagregační léky by se měli nejprve poradit s lékařem, než začnou doplňky stravy obsahující guggul užívat. Ve správném dávkování je guggul účinným prostředkem na snižování hladiny cholesterolu v těle a jako účinná prevence proti tloustnutí.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X