Poznejte exotické ovoce, které po otevření připomíná oční bulvu

Longan je ovocným tropickým stromem, který je svým původem z jižní Číny. Setkat se s ním však můžete po celé jihovýchodní Asii a ochutnat tak jeho jedinečné plody se zajímavou strukturou. Longan nejen skvěle chutná a zvláštně vypadá, ale má také řadu přínosů pro lidský organismus.

Strom

Longan (Dimocarpus longan) je stromem dosahujícím výšky 6 až 7 m. Zajímavé je, že je velmi citlivý na mráz. Potřebuje písečnou půdu a teploty, které neklesnou pod 4 stupně Celsia. U nás ho tedy nelze pěstovat venku.

Plody

Longan má velmi specifické plody, které rostou v hroznech. Plody mají žlutohnědou slupku, která je pevná a před konzumací se odstraňuje. Velikost plodu je asi 3 cm. Zajímavé je, že se plody sbírají nedozrálé, jelikož v plné zralosti mají již nepříjemnou chuť. Plodům se přezdívá také „dračí oči“, jelikož po jejich otevření připomínají oční bulvu. Jejich dužina je bělavě zbarvená, ale konzistencí spíše rosolovitá a nechybí velká černá tečka, semeno, uvnitř. Plody jsou poměrně aromatické, osvěžující a mají sladkokyselou chuť. Semeno se nekonzumuje.

Využití

Plody se používají nejčastěji při přípravě ovocných šťáv a čajů, ale také do salátů a teplých jídel. Přiváženy jsou plody do Evropy čerstvé, ale také v podobě kompotů. Longan je využíván v tradiční čínské medicíně. Semena longanu jsou díky obsahu saponinů využívána v kosmetice.

Zdravotní přínosy

Longan je bohatý především na obsah vitamínů B a C, minerálních látek (vápník, hořčík, železo, draslík, zinek), polyfenolů a vlákniny.

Antioxidační vlastnosti

Díky obsahu vitamínů a dalších látek vykazuje antioxidační aktivitu a chrání organismus před vlivem volných radikálů.

Imunitní systém

Jeho příznivý vliv se týká také obranyschopnosti. Posiluje imunitní systém a detoxikuje organismus.

Kardiovaskulární zdraví

Snižuje také hladinu cholesterolu, díky čemuž má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a preventivně jej chrání.

Komplexní účinky

Longan je užíván také jako prevence proti řadě infekčních onemocnění. Vliv má také na nervový systém, jelikož zklidňuje a je nápomocný při psychických potížích. Má také antiseptické a diuretické vlastnosti.

POZOR: Konzumace příliš zralých plodů může způsobit zažívací obtíže.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X