Kumquat: Miniaturní pomeranče, které mají řadu přínosů pro tělo

Kumquat (Fortunella), někdy zvaný též nagami, je ovocem příbuzným citrusům. Na první pohled připomíná miniaturní pomeranče oválného tvaru. Ochutnejte kumquat a dopřejte si jeho mnohé zdravotní přínosy pro lidské tělo.

Keř a strom

Malé dokonale oranžové plody vyrůstají na stálezeleném keři či menším stromku, který dorůstá výšky kolem tří metrů.

Plody

Plody kumquatu vám na první pohled připomenou pomeranče. Mají podlouhlý tvar a patří mezi nejmenší citrusové plody. Jsou 2-4 cm dlouhé. Plody mají svítivě oranžovou barvu. Svým původem jsou z východní Asie a jižní Číny. Zde jsou plody kumquatu známy již od 12. století. Plody mají velmi specifické aroma a hojně se využívají při pečení masa. Při přípravě dodávají na jedinečné chuti a vůni. Plody slouží často také jako ozdoba různých koktejlů. Kumquat se může jíst čerstvý a konzumuje se i se sladkou slupkou, dužina je spíše nakyslá. Plod stačí pořádně očistit, odstranit stopku a jadérka a můžete se pustit do jídla. Pravdou je, že  kumquat je mírně nahořklý. Hojně je pěstován na ostrově Korfu, kde se z něj vyrábí i tradiční alkoholický likér. Zakoupit u nás můžete kumquat například nasušený.

Obsah látek

Kumquat se může pyšnit obsahem široké škály esenciálních olejů. Jedná se především o limonen, alfa-pinenu, monoterpeny apod. Všechny mají příznivé účinky na lidské zdraví. Nechybí ani obsah vlákniny, draslíku, vápníku, vitamínu C, A a vitamínů ze skupiny B.

Zdravotní přínosy

Imunitní systém

Podobně jako jiné druhy citrusů má i kumquat pozitivní vliv na imunitní systém. Posiluje obranyschopnost organismu a je pro tělo velmi příznivý. Aktivizuje imunitní systém a chrání organismus před infekcemi a bakteriemi, to vše díky obsahu vitamínu C.

Trávicí problémy

Kumquat je vhodný i při problémech s trávením. Reguluje totiž trávicí proces. Je prevencí problémů, jako je nadýmání, křeče, zácpa apod.

Cukrovka

Kumquat je také dobrou prevencí vzniku cukrovky. Pomáhá optimalizovat inzulin a glukózovou rovnováhu v organismu.

Zdraví pokožky

Kumqaut je přínosný pro vaši pokožku. Díky obsahu vitamínů a antioxidantů reguluje vliv volných radikálů. Chrání tak před stárnutím pokožky a udržuje ji v dobré kondici.

Zdraví očí

Díky obsahu vitamínu A a betakarotenu má vliv na zdraví očí, ale působí také proti stresu. Snižuje riziko vzniku makulární degenerace, které se objevuje nejčastěji v pokročilém věku.

Celková ochrana

Kumquat má díky bohatému obsahu esenciálních olejů, vitamínů a minerálních látek vliv na celkové zdraví. Ovlivňuje i kvalitu vlasů, podporuje hubnutí a snižuje hladinu škodlivého cholesterolu. Ochutnejte kumquat na vaší dovolené a dopřejte si jeho příznivé účinky.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X