Lékařské mýty: Vše, co jste nevěděli o artritidě

V tomto článku se zaměříme na některé z nejčastějších polopravd a nepravd spojených s artritidou. Budeme se zabývat prevencí, doplňky stravy, vlivem počasí a dalšími tématy, které po světě kolují a nikdo pořádně neví, čemu může věřit.

Co je artritida a její typy

Artritida je onemocnění, které způsobuje bolest a zánět kloubů. Existují dva hlavní typy: osteoartritida (OA) a revmatoidní artritida (RA).

Osteoartritida (nejčastější forma artritidy) – dochází při opotřebení chrupavky, která se nachází mezi kostmi v kloubu. Lidé někdy tento stav označují jako „opotřebení“ artritidy.

Revmatoidní artritida – vzniká, když imunitní systém omylem napadne zdravou tělesnou tkáň. Způsobuje poškození kloubů, ale může postihnout také svaly, pojivovou tkáň, šlachy a vláknitou tkáň.

Artritida není neobvyklým onemocněním. OA je hlavní příčinou invalidity u starších dospělých a postihuje odhadem 7 %Důvěryhodný zdroj celosvětové populace, což představuje více než 500 milionů lidí.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je RA méně častá, ale stále postihuje odhadem 0,3 – 1 % světové populace. Má také tendenci objevovat se dříve v životě než OA – obvykle mezi 20. a 40. rokem života – a může vážně ovlivňovat každodenní aktivity.

Artritida se vyskytuje pouze u starších osob

Artritida se častěji vyskytuje u starších osob, ale může postihnout lidi v každém věku. Jedna studie, která vycházela z údajů Národního průzkumu zdraví ve Spojených státech, zjistila, že lékaři diagnostikovali artritidu u 49,7 % dospělých ve věku 65 let a více.

Výzkumníci však také uvedli, že 30,3 % dospělých ve věku 45-64 let a 7,3 % lidí ve věku 18-44 let mělo diagnostikovanou artritidu. Jak bylo uvedeno výše, RA se obvykle vyskytuje u osob ve věku 20-40 let.

Pokud vás bolí klouby, jedná se o artritidu

To není pravda. Ne každá bolest kloubů je artritida a ne všechny potíže s klouby jsou známkou toho, že se později vyvine artritida. Existuje mnoho možných příčin bolesti kloubů a jejich okolí, včetně zánětu šlach, burzitidy a zranění.

Zdroj fotky: pexels.com

Lidé s artritidou by neměli cvičit

Cvičení se lidé s artritidou obecně nemusí vyhýbat, i když by se před zahájením cvičení měli poradit se svým lékařem. Cvičení může pomoci udržet rozsah pohybu a sílu kloubů.

Podle American College of Rheumatology:

„Cvičení a artritida mohou a měly by měly jít spolu ruku v ruce. Lidé s artritidou, kteří pravidelně cvičí, mají menší bolesti, více energie, lepší spánek a lepší každodenní fungování.“

Organizace také navrhuje, aby „cvičení bylo jedním z hlavních pilířů léčby OA kyčelního a kolenního kloubu“.

Některá zelenina zhoršuje artritidu

Zelenina, jako jsou rajčata, lilek, brambory a papriky, je opředena dlouholetým mýtem o artritidě. Někteří lidé tvrdí, že tyto potraviny zvyšují příznaky artritidy.

Medical News Today hovořil s Dr. Brianem Schulzem, specialistou na sportovní medicínu a ortopedickým chirurgem z Cedars-Sinai Kerlan-Jobe Institute v Los Angeles v Kalifornii. Řekl: „Víte, že se jedná o velmi důležitý problém, který se dá vyřešit:

„Neexistují žádné důkazy o tom, že by zelenina z čeledi lilkovitých vyvolávala zánět nebo zhoršovala příznaky artritidy. Nadace pro artritidu však doporučuje určité protizánětlivé potraviny, včetně tučných ryb bohatých na omega-3, barevného ovoce a zeleniny bohaté na antioxidanty, ořechů a semen a fazolí.“

Teplo je na bolavé klouby lepší než led

To není pravda. Ve skutečnosti může led i teplo uklidnit bolavé klouby. Podle britské nemocnice Guy’s and St Thomas’s National Health Service (NHS) Foundation Trust:

„Správně použité teplo může pomoci snížit bolest a ztuhlost kloubů a svalů. Aplikace chladu může pomoci snížit zánět a otok kloubů.“

Trust vysvětluje, že lidé by měli používat teplo před cvičením, když je kloub ztuhlý a když pociťují bolest. Chlad může také zmírnit bolest a může být užitečný i v případě, že je kloub zanícený, zejména pokud se po aktivitě objeví otok.

Artritidě nelze předejít

Jedná se o částečný mýtus. Není možné zabránit každému případu artritidy, protože některé rizikové faktory, jako je například postupující věk, nelze změnit. Lidé však mohou eliminovat nebo minimalizovat některé rizikové faktory a zabránit vzniku artritidy nebo zpomalit její progresi.

Například lidé s nadváhou mají zvýšené riziko vzniku OA kolenního kloubu. Udržování mírné hmotnosti může riziko artritidy snížit.

Kouření tabáku je také spojeno se zvýšeným rizikem vzniku RA. Přestat kouřit sníží toto riziko a přinese řadu dalších zdravotních výhod.

Zdroj informací: https://www.medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-all-about-arthritis/
Zdroj fotek: pexels.com

Jan Kovalčík

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X