Kyselina listová zvyšuje šanci na početí a v těhotenství je nepostradatelná

Plánujete miminko nebo se snažíte i během těhotenství dodržovat zásady zdravého životního stylu. Toto období s sebou nese zvýšené nároky na kvalitu a složení potravy. Kyselina listová patří mezi klíčové látky, které naše tělo potřebuje nejen v době očekávání nového potomka. Zjistěte proč.

Kyselina listová je důležitá pro každého jedince a s těhotenstvím její důležitost jenom roste. Pokud se snažíte otěhotnět, můžete si se svým gynekologem promluvit o tom, zda do své stravy zařadit doplňky s kyselinou listovou. Zvyšuje šanci na otěhotnění a jeho bezpečný průběh.

kyselina listová 1. trimestr
pixabay.com

Účinky kyseliny listové na organismus

Kyselina listová je syntetická, neboli člověkem vyrobená látka. Jedná se o formu vitamínu B. Tato látka je pro člověka velmi důležitá a na její dostatečný příjem je důležité klást zvýšený důraz zejména v těhotenství.

Proč je kyselina listová pro člověka nezbytná? Pomáhá tělu s výrobou nových buněk a červených krvinek. Jestliže má jedinec málo červených krvinek, může u něj nastat anémie. 

V těhotenství se navíc význam kyseliny listové zdvojnásobí, neboť právě kyselina listová dodává živiny plodu a pomáhá s jeho růstem

Podle některých výzkumů navíc kyselina listová, a její dostatečný příjem v těhotenství, snižuje další komplikace: předčasný porod, problémy s vývojem placenty a některé vrozené vady jako například rozštěp patra či srdeční choroby. 

kyselina listová v těhotenství
pixabay.com

Potraviny s obsahem kyseliny listové

Denní příjem kyseliny listové by měl, dle doporučení, být 400 mikrogramů. V těhotenství by se její příjem měl zvýšit na 600 mikrogramů a v době po porodu, pokud žena kojí, opět snížit přibližně na 500 mikrogramů.

Které potraviny zařadit do svého jídelníčku, abyste měli jistotu, že přijímáte dostatek kyseliny listové?

  • Banány
  • Špenát a další listovou zeleninu
  • Avokádo
  • Brokolici
  • Chřest
  • Růžičkovou kapustu
  • Pomerančový džus
  • Cereálie a ovesné vločky obohacené o kyselinu listovou

Zvýšený příjem kyseliny listové je důležitý již od prvních týdnů těhotenství. Mnoho budoucích maminek však první měsíce často netuší, že jsou v očekávání. Proto je vhodné přijímat kyselinu listovou ve stravě nebo formou vitamínových doplňků již v době plánování rodiny. Její konzumace “jen tak pro jistotu” vašemu tělu rozhodně neublíží.

co obsahuje kyselinu listovou
pixabay.com

Doplňky stravy s kyselinou listovou

Na trhu jsou dostupné také doplňky stravy s kyselinou listovou. Jejich velikou výhodou je, že jsou rozpustné ve vodě a tedy dobře vstřebatelné. To může být výhodné zejména v první fázi gravidity, kdy nemáte na pořádné jídlo ani pomyšlení. Pokud je užíváte, je důležité na ně nezapomínat a brát je pravidelně. 

Co se týče kombinace stravy s obsahem kyseliny listové a doplňků, je jejich kombinace naprosto bezpečná. Denní příjem z doplňků ale nikdy nesmí překročit hranici 1000 mikrogramů, proto si vždy přečtěte obsah látky v jedné tabletě.

kyselina listová v tabletách
pixabay.com

Chcete o sebe během těhotenství pečovat? Zaměřte se také na prevenci strií nejen na bříšku.

Zdroj: medicalnewstoday.com

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X