Kyselina alfa-lipoová: Proč je tak důležitá a kde ji najdeme?

Kyselina alfa-lipoová, či jen kyselina lipoová, je antioxidant s dalekosáhlým přínosem pro zdraví. Ačkoliv o ní většina lidí neslyšela, jedná se o důležitou látku, která má v těle nezastupitelnou roli. Jde se o heterocyklickou sloučeninu řadící se mezi nasycené mastné kyseliny. Je rozpustná ve vodě i v tucích, což usnadňuje její absorpci.

Kyselina alfa-lipoová hraje roli ve fyziologických funkcích, stejně jako v produkci energie v těle. Níže si představíme její další přínosy:

  • Pomáhá recyklovat antioxidanty, jako je vitamín C a E.
  • Může pomoci tělu bojovat proti oxidativnímu stresu a může být přínosem pro takové stavy, jako je diabetes, neurodegenerativní stavy, katarakt a dokonce i poškození zářením.
  • Má potenciál při ochraně před kardiovaskulárními chorobami tím, že pomůže řídit rizikové faktory, jako jsou hladina lipidů v krvi a hypertenze.
  • Může pomoci zlepšit citlivost na inzulín a snížit tak riziko poškození nervů u diabetiků.
  • Je známo, že pomáhá snížit frekvenci záchvatů migrény u těch, kteří jsou k těmto stavům náchylní.

Výskyt kyseliny alfa-lipoové v potravinách

Potraviny bohaté na kyselinu alfa-lipoovou obsahují antioxidační živiny ve formě lipoyllysinu. Mezi potraviny bohaté na tyto látky, patří červené maso, maso z vnitřností (játra, ledvinky), špenát, brokolice nebo rajčata. V menším množství se pak nachází v kvasnicích, sladké řepě, mrkvi či hrášku. Kyselinu lipoovou lze zakoupit také jako doplněk stravy v tabletách.

Červené maso

Především svalovina z hovězího je velmi dobrým zdrojem této kyseliny. Nachází se zde ve formě lipoyllysinu. Maso můžete upravovat různými tepelnými způsoby.

Špenát

Můžete si z něj připravit skvělou polévku nebo náplň do slaných lívanců. Lze jej přidat do masa, těstovin nebo zeleninového salátu.

Ledvinky

Větší zastoupení naleznete v ledvinkách hovězích.

Játra

Játra jsou dalším dobrým zdrojem kyseliny alfa-lipoové. Můžete je připravit na roštu, s exotickým kořením, skvělá je však také játrová omáčka.

Brokolice

Tuto skvělou zeleninu můžete konzumovat samostatně nebo ji smíchat s dalšími druhy zeleniny. Lze ji vařit nebo zapékat. Připravíte z ní vynikající polévku. Pro vegetariány to může být dobrý základ jídla.

Rajčata

Lze si z nich připravit skvělý salát. Často vytvářejí základ pro omáčky na těstoviny, jsou vhodnou přílohou téměř ke všem druhům masa. Můžete je grilovat či plnit celou řadou tradičních i netradičních směsí.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X