10 potravin vhodných pro nastartování dne

Snídaně je velmi důležitou součástí každého dne, proto byste si na ni měli udělat dostatek času a zvolit pro ni vhodné potraviny. Které to jsou? Některé z nich si představíme níže.

1. Sladká ovesná kaše

Podle Ajurvédy musí být snídaně lehké jídlo, které je snadno stravitelné. Vyzkoušejte tedy ovesné vločky ve formě kaše doplněné o čerstvé kousky ovoce.

2. Vejce

Bílkoviny jsou skvělý způsob, jak začít svůj den. Vejce jsou všestrannými potravinami, takže se dají upravit na celou řadu různých způsobů.

3. Losos

Pokud nemáte rádi vejce, můžete si připravit lososa. Ten je také bohatý na bílkoviny. Kromě toho obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které brání vzniku zánětů a snižují riziko vzniku srdečních chorob nebo některých druhů rakoviny.

4. Čerstvá zelenina

Podle mnoha studií může konzumace zeleniny na snídani zajistit doporučený denní příjem většiny potřebných vitamínů. Zelenina má schopnost zvýšit vaše celkové zdraví a snížit riziko metabolických poruch a jaterních problémů.

5. Grapefruit

Grapefruit je plný vitaminů a antioxidantů, které mohou bojovat proti poškození volnými radikály.

6. Jogurt

Jogurt je známý jako silné probiotikum, které obsahuje velké množství dobrých bakterií, jež mají pozitivní vliv na naše trávicí ústrojí. Také pomáhají zlepšit funkci sliznice. Můžete sníst jogurt pouze neochucený, nebo si do něj přidat ovoce, ořechy či med.

7. Celozrnné pečivo

Je bohaté na vlákninu, která nejen podpoří trávicí soustavu, ale má schopnost snížit riziko vzniku rakoviny, cukrovky, obezity či nemocí srdce.

8. Bobule

Bobulové ovoce je bohaté na vitamíny, je to vynikající zdroj antioxidantů, které bojují proti zánětu a pomáhají snižovat hladinu LDL cholesterolu. Můžete je přidat do ovesné kaše, jogurtu nebo smoothie.

9. Citronová a limetková voda

Ideální je teplá voda s citronovou nebo limetkovou šťávou. Citrony i limetky obsahují velké množství vitamínů a minerálů, které pomáhají odstraňovat toxiny z trávicího ústrojí. Teplá voda podporuje svalové kontrakce ve střevních stěnách, které napomáhají trávení a eliminují odpad z těla. Tento zdravý denní detox může zlepšit funkci ledvin a dokonce vám pomůže, pokud máte akné nebo problém s tělesnou hmotností.

10. Koření

Existují některé druhy koření, které mohou pomoci nastartovat metabolismus a zahřejí vás. Můžete jej přidat do ovesných vloček, míchaných vajec, sendviče či ovocného salátu. Mezi takové druhy koření patří skořice či kardamom. Ze zázvoru si můžete připravit ranní šálek čaje. Naopak vyhnout byste se měli fenyklu, koriandru nebo mátě. Toto koření totiž ochlazuje.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X