Máta je nejen na mojito, ale především vynikající léčivka

Velice populární bylinou je máta peprná, kterou není problém si vypěstovat na zahradě. Není náročná, zvládne růst i v horských oblastech, ve volné přírodě ji můžete nalézt na březích a v příkopech. Říká se jí také pepřová máta, balšám, větrové koření, větrovka.

Sbíráme…

V červnu až v září a nejlépe v poledne sbíráme u máty listy před rozkvětem nebo nať s mladými kvetoucími vršky. Buď je můžeme použít čerstvé, což ocení např. milovníci různých alko i nealko koktejlů, např. mojito, nebo je sušíme ve stínu, ale velice rychle a do teploty 35 °C. Usušená v uzavřené nádobě vydrží maximálně rok.

Máta obsahuje

Hlavní látkou máty je mentol, jenž vyvolává pocit chladu a znecitlivuje, dále pak obsahuje menthon, menthofuran, terpeny a řadu jiných látek. Má chuť palčivě kořennou a zvláštní větrový zápach.

Léčivé účinky

Máta je vhodná na frigiditu, impotenci, posílení nervové soustavy, zvyšuje tělesnou kondici, pomáhá při léčení žaludečních potíží, krvácení, žaludečních křečí, koliky trávícího traktu, anorexie, nechutenství, při žlučových kamenech, při rýmě, kašli a zánětech dýchacích cest, bolestech a zánětech zubů a dásní, při zápachu z úst, zánětech kůže, zastavuje zvracení, léči nemoci střev, zmírňuje nadýmání, působí dezinfekčně.

Užití máty

Čaj: 3 lžičky řezaných sušených listů přelijeme ½ litrem vařící vody a necháme 15 minut louhovat. Pijeme neslazený, 2 šálky denně (ráno a večer) při nemocech žaludku, trávícího traktu atd.

Inhalace: při rýmě, zánětu průdušek a dýchacích cest.

Tinktura: mátu pokrájíme, vložíme do uzavíratelné nádoby a zalijeme alkoholem tak, aby byla ponořená. Necháme čtyři týdny macerovat a každý den krátce protřepeme. Poté tinkturu slijeme do lahvičky. Užívá se 3x 8 kapek denně při potížích např. svědění kůže, bolesti hlavy, kdy ji přikládáme na postižená místa, nebo vnitřně při nadýmání, kolikách, potížích zažívání atd.

Mátový likér: 2 hrsti čerstvé máty vložíme do láhve a dolijeme 80 % lihem a necháme dva týdny v teple louhovat. Poté výluh přecedíme a na litr výluhu přidáme 500 g cukru rozvařeného v destilované vodě. Likér necháme několik týdnů uležet. Používá se při nachlazení, kašli.

Mátový likér 2: 1 lžíci řezaných čerstvých nebo sušených listů zalijeme ¾ litrem koňaku, vodky nebo jiného destilátu a v uzavřené láhvi necháme stát tři týdny na slunci. Potom scedíme, přidáme 200 g zčeřeného cukru a uložíme na několik dní do studena. Pijí se 1 – 2 likérové sklenky denně při zažívacích potížích.

Kloktadlo: používáme při problémech se zuby a dásněmi.

Mátový sirup: 500 g krystalového cukru vaříme ve vodě, dokud se nevytvoří hustý cukerný sirup. Do něj vložíme 60 g nakrájených čerstvých mátových lístků a hodinu louhujeme. Následně dochutíme citronem. Podáváme při nechutenství, nachlazení atd. 3x denně 1 polévkovou lžíci.

Koupel: 200 g máty vaříme ve třech litrech vody asi 15 minut, necháme odstát a vlijeme do připravené lázně, která by nemělo překročit teplotu 36 °C.  Koupel se využívá při svalových křečích, posílení nervů atd.

Víte, že: Arabové kdysi dávno nosili mátu v kapse, neboť odháněla mouchy a hmyz, byla symbolem přátelství a lásky.

Upozornění: soustavné užívání mátového čaje může vést k poruchám krevního obrazu. Je vždy nutné ho na čas vysadit.

 

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X