Hluchavka bílá – Lamium album

Lidový název je hluchá kopřiva, hluchavinka.

Je to vytrvalá bylina dosahující výšky 20-40 cm. Její květy jsou bílé, pyskaté, s příjemnou medovou vůní. Objevují se od května do října. Hluchavka se objevuje v křovinách, na rumištích nebo jako plevel na zahrádce.

Léčivé části a jejich využití

Pro léčivé účely se sbírají květní koruny bez kalichů, v období květen – září. Je potřeba je sušit rychle, ideálně na sluníčku. Usušenou bylinku je potřeba skladovat v dobře uzavíratelných nádobách, jinak hnědne, vlhne a ztrácí léčivé účinky.

Nacházejí se v ní slizovité látky, třísloviny, saponiny, glykosidy a cukry. Květy lze využít jak v horkém nálevu, tak z nich můžeme vyrobit tinkturu nebo je lze použít k zevním obkladům.

Využití v lidovém léčitelství:

Květy mají protizánětlivé účinky, uklidňují a pomáhají čistit krev.

Hluchavkový čaj lze používat v případě menstruačních poruch, při zánětu močového měchýře a močovodů, zánětu ledvin nebo proti nespavosti či v boji s chudokrevností. Pomáhá rozpouštět hleny, je to tedy ideální pomocník na odkašlávání. Obklady jsou vhodné na křečové žíly, otoky či hemoroidy.

Čaj

Připravíme si 2 lžičky sušených květů, které zalijeme šálkem vařící vody a necháme 15 minut louhovat. Popíjí se 2 šálky během dne.

Odvar na studené obklady

Na 1 litr vody je potřeba 30 g sušených květů, které krátce povaříme necháme ustát 10 minut.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X