Ztráta čichu, špatný spánek a malé písmo jsou příznaky Parkinsonovy choroby

Parkinsonova choroba je chronická a progresivní porucha mozku. Nejčastěji se vyskytuje u starých lidí, ale nevyhýbá se bohužel ani mladším ročníkům. Jestli chcete odhalit onemocnění ještě v raných stádiích vývoje, přečtěte si 12 příznaků, na které je třeba se soustředit.

Při Parkinsonově chorobě nervové buňky postupně přestávají plnit svou funkci a odumírají. Některé z nich produkují za běžných okolností dopamin, který má vliv na kontrolu pohybu a koordinaci. Pokud ale nedochází k uvolňování této chemické látky, lidé začínají pociťovat problémy s pohybem. Onemocnění způsobuje ztrátu svalové kontroly a postihuje téměř milion lidí v USA. Mezi nejčastější příznaky patří třes, problémy s řečí a zpomalený pohyb. které jsou další?

Porucha a ztráta čichu 

Bývá nejčastějším příznakem, který se může projevit i několik let před nástupem samotného onemocnění. Důvodem je, že buňky zodpovědné za přenos signálů mezi mozkem, nervy a svaly přestávají fungovat a odumírají.

Špatné spaní

Každý občas trpí poruchami spánku, ale pokud se vám stává často, že nemůžete usnout, může se jednat o další z příznaků nemoci. Křik, skřípání zubů a kopání nohama ve spánku mohou naznačovat stav RBD, což je porucha rychlého pohybu očí, která je součástí Parkinsonovy choroby.

poruchy spánku a parkinson
pixabay.com

Chronická zácpa

Často dochází k narušení správné motoriky střev a k problémům s trávením, které se projevuje zácpou. Pokud zácpa způsobuje potíže s chůzí nebo spánkem, je třeba ji vnímat jako další varovný signál.

Prázdný výraz v obličeji

Choroba může ovlivnit pohyby malých svalů v obličeji, což způsobuje prázdný nebo vážný výraz.

znaky Parkinsonismu
pixabay.com

Sociální apatie

Dalšími příznaky mohou být úzkost, deprese nebo sociální odstup. Studie Readers Digest uvádí, že pacienti ,,se nezajímají o věci, které si dříve užívali”. Bývají často smutní a cítí se bezmocně.

Pocit na omdlení

Mdloby a závratě. Pokud se často opakují, je na čase jim věnovat pozornost. Tyto stavy jsou způsobeny nedostatečným průtokem krve do mozku. Nepanikařte ovšem, pokud máte občas závrať Dokud se nejedná o pravidelné stavy, nemusíte mít strach.

mdloby a závratě
pixabay.com

Zvýšené pocení

Pocení a znatelně mastná pokožka vás mohou upozornit, že se něco děje. Nekontrolovatelné a bezdůvodné pocení je způsobeno změnami v potních žlázách a na kůži.

Zmenšující se písmo

Malý rukopis. Je normální, že se písmo s věkem zmenšuje, nedá se tedy na tento příznak zcela spoléhat. 

Co prozradí rozbor písma
pixabay.com

Třesoucí se ruce

Třes můžeme považovat za normální, když k němu dojde po cvičení nebo při úrazu. Třes rukou, jednotlivých prstů či brady pokud jsou v klidu, ale normální není! Jedná se o spolehlivý příznak choroby.

Shrbená záda

Špatné držení těla může mít mnoho příčin, jednou z nich je i Parkinson. Nemocní lidé většinou nejsou schopni po sklonění narovnat záda zpět.

choroby ve stáří
pixabay.com

Změněný hlas

Změna hlasu se projevuje většinou zároveň se změnou výrazu ve tváři.

Ztuhlé svaly celého těla

Ztuhlost svalů se s věkem postupně začne vyskytovat u každého. Pokud vás ztuhlost doprovází každý den, oblékání a čištění zubů se pro vás stává nadlidským úkolem, je na čase zpozornět. Tuhost svalů je způsobena poškozením neuronů, které řídí pohyb. Běžné pohyby se pak stávají extrémně bolestivé a obtížné.

ztuhlost svalů příčiny
pixabay.com

Pokud se u vás nebo vašich blízkých vyskytují některé ze zmíněných projevů, začněte to řešit. Lepší teď než později, existuje spousta způsobů, jak se dá průběh onemocnění zlepšit a zmírnit. Nezapomínejte na to, že rodina je tu pro vás, nejste na to sami.

Zdroj: activebeat.com

Karolína Jelínková

Ráda jsem součástí přírody a sleduji, jak je rozmanitá a co všechno se v ní odehrává. Je to kouzlo. Kouzlo, které bychom měli chránit a pečovat o něj. Stejně tak by měl mít člověk rád sám sebe, protože každý z nás je malou součástí velké přírody.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X