Kostní morek má neuvěřitelné přínosy pro zdraví

Už jste jedli kostní morek? V mnoha zemích se považuje za lahůdku, někde jej vidí jako vedlejší produkt, a proto jsou jeho přínosy pro naše zdraví silně podhodnocovány.

Co je kostní morek, dřeň?

Je to hmota nacházející se uvnitř kosti. Je to živina bohatá na energetické látky, vitamíny, minerály, esenciální mastné kyseliny a lipidy. Její konzumace pomůže zlepšit mozkové funkce, udržet zdravé kosti, podpoří naši imunitu a urychlí proces hojení u zlomenin a úrazů.

Esenciální mastné kyseliny

Kostní dřeň se skládá většinou z mononenasycených tuků. Obsahuje také malé množství polynenasyceného tuku a kyseliny linolové, která je známá jako silný inhibitor rakoviny.

Kostní dřeň je skvělý zdroj omega-3 mastných kyselin, které jsou nezbytné pro správné fungování mozku. Je také dobrým zdrojem glycinu, což je aminokyselina používaná k tvorbě a regeneraci dalších proteinů v těle. Nedostatek mastných kyselin může mít za následek zpožděné hojení ran, různé typy kožních problémů nebo slabý imunitní systém.

Vitamíny a minerály

Jednou z hlavních vlastností kostní dřeně je to, že obsahuje důležité mikroelementy: vápník, železo, fosfor, zinek, selen, hořčík, mangan a další minerální látky. Obsahuje také vitamín A v jeho úplné podobě.

Nedostatek těchto mikroelementů může vést k anémii, oslabení imunitního systému, který je zodpovědný za ochranu těla před infekcemi a antigeny, k chronické únavě nebo rozvoji kardiovaskulárních a dalších zdravotních obtíží.

Lipidy

Kostní dřeň obsahuje také alkylglyceroly, které se podílejí na tvorbě bílých krvinek v kostní dřeni. Ty chrání naše tělo před infekcemi a přispívají ke zdraví buněk.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X