Rostoucí počet výzkumů ukazuje, že zdravý životní styl nám může pomoci chránit naše mozkové buňky před stárnutím. Jedna z velmi jednoduchých věcí, které můžeme udělat pro lepší zdraví našeho mozku, je chůze. Většina z nás ví, že chůze je pro naše tělo zdravá, málokdo však ví, že je zdravá i pro mozek.
Výzkum
Výzkumníci ze Semel Institute for Neuroscience and Human Behavior se snaží zjistit, kolik kroků je pro zdravý mozek zapotřebí. V publikaci v časopisu Journal of Alzheimer’s Disease vědci zkoumali, kolik kroků je přesně potřeba ujít každý den.
Skupinu tvořili účastníci ve věku 60 let a více s paměťovými potížemi, avšak bez demence. Byli rozděleni do dvou skupin – jedna skupina chodila denně 4000 a méně kroků, druhá skupina 4000 kroků denně, po dobu dvou let. Následně bylo provedeno vyšetření magnetickou rezonancí (MRI) pro zjištění objemu části mozku, která má podíl na paměti, učení a emocích. Vědci zjistili, že potřebné množství je více než 4000 kroků denně, což představovala druhá skupina. Ta vykazovala lepší pozornost, rychlejší zpracovávání informací a lepší paměť.
Není divu, že chůze podporuje náš mozek. Cvičení zvyšuje okysličování krve, která jde i do mozku. Jsou lépe roznášeny živiny, díky rychlejšímu proudění krve a to vše podporuje správnou funkci mozku.
Jak zařadit více chůze do našeho života
Většina z nás má v dnešní uspěchané době velice málo času na pravidelný pohyb. Přesto můžeme chůzi zařadit do našeho každodenního života:
- Pokud je to jen trochu možné, choďte do práce pěšky.
- Nepoužívejte výtah, ale choďte po schodech.
- Pokud doma telefonujete, choďte po pokoji.
- Při sledování televize se projděte během reklamy po pokoji.
- Pokud jedete z práce autobusem či metrem, vystupte o zastávku dříve a domů dojděte pěšky.
- Po večeři se vydejte na večerní procházku.
- Udělejte si pěší výlet do blízkého okolí.