Toxoplazmóza: Lze ji „chytnout“ při manipulaci s kočičí toaletou?

Po psech jsou kočky s velkou pravděpodobností druhým celosvětově nejoblíbenějším domácím mazlíčkem. Za svou přízeň toho od nás žádají poměrně málo – jídlo, trochu mazlení a pozornosti. Pokud chováme kočku v bytě či domě, je nutností také čistý box se stelivem, do kterého mohou vykonat svou potřebu. A právě v souvislosti s kočičí toaletou se někdy hovoří o tom, že tyto domácnosti jsou vystaveny potenciálnímu riziku spojenému s parazitem Toxoplasma gondii. Ten se může přenést na člověka prostřednictvím manipulace s kontaminovanými kočičími výkaly.

Kočky a toxoplazmóza

Nákaza parazitem Toxoplasma gondii může vést k onemocnění známému toxoplazmóza. U zdravých dospělých osob toxoplazmóza obecně nevede k žádným komplikacím, mnoho lidí nemá ani žádné příznaky. Rizikem může toxoplazmóza být pro osoby se sníženou imunitou, u kterých může způsobit mimo jiné zmatenost, rozmazané vidění či plicní problémy. Známé je též riziko toxoplazmózy pro těhotné ženy.

Studie publikovaná v časopise Brain, Behavior and Immunity kromě toho zjistila, že kontaminované kočičí výkaly mohou mít vliv i na kognitivní schopnosti starších lidí. Při zkoumání dospělých osob ve věku 65 let a více bylo zjištěno, že osoby nakažené toxoplazmózou dosahují horších výsledků v testech krátkodobé i dlouhodobé paměti. Některé výzkumy rovněž naznačují, že infekce Toxoplasmou gondii může změnit chemii mozku a vést k psychické poruše zvané intermitentní explozivní porucha, což je stav charakterizovaný impulzivními výbuchy agrese.

Kočka po vykonání potřeby na kočičí toaletě.
zdroj: unsplash.com

Kočičí toaleta a nákaza

Riziko nákazy toxoplazmózou je největší u koček, které žijí jak uvnitř, tak venku, přičemž svou potřebu vykonávají do boxu s kočkolitem. Venku totiž může kočka pozřít infikované zvíře a parazit se následně dostane do jejích výkalů. Z tohoto důvodu se doporučuje při manipulaci s kočičí toaletou obezřetnost. Naštěstí parazit potřebuje 1-5 dní, aby se stal infekčním. Pokud tedy kočičí toaletu čistíte každý den, riziko významně snižujete. V neposlední řadě, aby se člověk nakazil toxoplazmózou, musí se parazit přenést požitím. To zahrnuje kontakt z ruky do úst, proto je po čištění kočičí toalety důležité důkladné umytí rukou. V případě obav je možné při čištění používat ochranné rukavice.

Máte doma pro změnu psa? Je vhodné pouštět vašeho čtyřnohého miláčka do postele?

Zdroj: ambulatorioveterinariolazzari.eu, humanesociety.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, scientificamerican.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X