Plodnost mužů se snížila o 50 %. Kdo či co je hlavním viníkem?

Klesající plodnost znepokojuje vědce i laickou veřejnost už delší dobu. Pravděpodobně i vy máte ve svém okolí někoho, kdo měl či má potíže se založením rodiny. Příčin může být mnoho, a to jak na straně mužů, tak žen. Pravdou ovšem je, že v posledních desetiletích byl obecně zaznamenán výrazný pokles mužské plodnosti.

Mužská plodnost

Neplodnost je definována jako neschopnost páru otěhotnět po dobu jednoho roku navzdory pravidelnému pohlavnímu styku. V takovém případě lékaři vyhodnotí oba partnery, aby zjistili příčinu. U mužů je základem hodnocení analýza spermatu, přičemž existuje řada způsobů, jak spermie hodnotit. Celkový počet spermií, které muž vyprodukuje, počet pohyblivých spermií a koncentrace spermií, počet spermií na mililitr spermatu, patří mezi nejčastější parametry.

Na plodnost může mít vliv celá řada faktorů, od obezity přes hormonální nerovnováhu až po genetická onemocnění. Pro mnoho mužů existují léčebné postupy, které mohou pomoci. V 90. let 20. století byl ale zaznamenán znepokojivý trend.

Pokles trvá již desetiletí

V roce 1992 studie zjistila celosvětový pokles počtu spermií u mužů o 50 % za předchozích 60 let. Několik studií v následujících letech toto původní zjištění potvrdilo, včetně odborné práce z roku 2017, která ukázala, že mezi lety 1973 a 2011 došlo u mužů z celého světa k poklesu koncentrace spermií o 50 až 60 %. Práce se většinou zaměřovaly na koncentraci spermií nebo celkový počet spermií. V roce 2019 se proto výzkum rozhodl zaměřit na celkový počet pohyblivých spermií. Zjistili, že podíl mužů s normálním celkovým počtem pohyblivých spermií se za předchozích 16 let snížil přibližně o 10 %. Dnešní muži tedy produkují méně spermií než v minulosti a tyto spermie jsou méně zdravé.

Příčina se zdá být jasná

Vzhledem k tomu, že klesající počet spermií může mít potenciálně zničující důsledky pro budoucnost lidstva, vědci se usilovně snaží zjistit, proč k tomu vlastně dochází. V poslední době přibývá názorů, že možný viník leží přímo v srdci moderního života – ve vystavení chemickým látkám. Na mužskou plodnost má totiž negativní vliv vše od znečištěného ovzduší, pesticidů, herbicidů, těžkých kovů a toxických plynů až po plasty, které používáme na nejrůznější obaly.

Smutný muž na gauči.
zdroj: pexels.com

Toxicita pro životní prostředí i reprodukci

Plastifikátory se nacházejí ve většině plastů, například v lahvích na vodu a nádobách na potraviny, a jejich expozice je podle studií spojována s negativními dopady na testosteron a zdraví spermatu. Herbicidy a pesticidy se hojně vyskytují v potravinách a o některých z nich, konkrétně o těch se syntetickými organickými sloučeninami, které obsahují fosfor, je známo, že negativně ovlivňují plodnost.

Znečištěné ovzduší obklopuje města a vystavuje obyvatele prachovým částicím, oxidu siřičitému, oxidům dusíku a dalším sloučeninám, které pravděpodobně přispívají k nekvalitě spermií. Vystavení záření z notebooků, mobilních telefonů a modemů výzkumy též spojují s poklesem počtu spermií, zhoršenou pohyblivostí spermií a jejich abnormálním tvarem. Těžké kovy, jako je kadmium, olovo a arsen, jsou přítomny v potravinách, vodě i kosmetických přípravcích a je známo, že i ony poškozují zdraví spermií.

Budoucnost?

Někteří lidé se dokonce domnívají, že chemikálie v našem životním prostředí a další faktory životního stylu v moderní době poškodily naše reprodukční zdraví do té míry, že v budoucnu možná nebude možné, aby se většina lidí rozmnožovala přirozeným způsobem, a že pokud se problém nebude řešit, můžeme se rychle přiblížit realitě, kterou jsme kdysi vídali jen ve sci-fi filmech.

Co vše víme o chemikáliích používaných v kosmetice?

Zdroj: usatoday.com, healthdigest.com, academic.oup.com, goldjournal.net, endocrine.org, sciencedirect.com, rbej.biomedcentral.com, bmj.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X