Dítě lže. Dejte mu deset minut a najde cestu k pravdě

Lhaní je špatné. Všeobecně přijatý fakt, který nejde obejít. Občas se k němu bohužel uchýlí každý a děti nejsou výjimkou. Pro rodiče je ale nesmírně bolestivé, když k nim není potomek upřímný. Zastavte lavinu lží včas pomocí jednoduchých a nenásilných triků.

Lhaní jako součást dětství

Lež je v první řadě experiment. Pro velmi malé děti, které už umí pár slov, dají dohromady větu a dění kolem sebe nasávají jako houby, je konstrukce lži v podstatě zábavná hra. Zjišťují, kam až mohou zajít. Co všechno jim rodiče zbaští. Koho všeho drobnou nepravdou obelstí. Baví je tajemství a spiklenectví. V začátcích si neuvědomují, že jde o něco špatného. Celý jejich život se točí kolem her, není důvod, aby pro tentokrát bylo něco jinak. Čím víc si ale budou svoje jednání uvědomovat, s o to větší vervou se do něj budou pouštět. Skutečnost je neúprosná a lež je zkrátka pohodlnější než pravda. Přibarvování, fantazie a nulové tresty.

Tříleté dítě zalže o ztrátě plyšové želvy, ale o deset let později může jít o drogy, špatný prospěch ve škole nebo šikanu. Odnaučte dítě lhát co nejdříve, protože puberta je velmi náročné období a ohňostroj emocí a neupřímný vztah k rodičům – to je kombinace, kterou byste nemuseli ustát.

Možná lžou, aby vás ochránily. Nechtějí vás zklamat. Možná si přibarvují realitu, protože se za vlastní život stydí. Možná si nevěří. Mluvte spolu, ale nenaléhejte. Nepoužívejte sílu k tomu, aby se vám dítě svěřilo. Tím celý problém jen prohloubíte. Netlačte na pilu a každý den investujte jen pár minut do nezávazného rozhovoru. Časem ledy povolí a dítě s pocitem, že to zvládlo samo, vykročí správnou cestou.

Zdroj obrázku: Pixabay

Hra pro celou rodinu

Osvojte si jednoduché postupy, jak u dětí rozvoji lhaní předejít. Ochráníte tak je i sebe a předejdete zklamání, narušení důvěry a mnoha hádkám. Rodinné vazby pokřivené během dětství nebo dospívání představují pro člověka nesmírně hluboké rány a jejich dopady ho ovlivňují i v dospělosti.

 • Bez nálepek
  • Neoznačujte svoje dítě jako lháře. Pokud mu vnuknete myšlenku, že lže (i oprávněně), časem přijme zakrývání pravdy za přirozené a ztratí zábrany
 • Odměna a trest
  • Za pravdu – i když je nepříjemná a má negativní dopady – dítě odměňte alespoň pochopením. Za úmyslnou lež musí přijít potrestání. Dítě by si mělo uvědomit rozdíl a vnímat následný sled událostí a vašeho chování
 • Nastavte zrcadlo
  • Dítě ve vás vidí vzor. Chovejte se tak, aby vás mohlo bez výčitek napodobit
 • Udržujte rovnováhu
  • Pochvala není samozřejmá, v životě dítěte má stejně důležitá místo jako kárání a výtky.
 • Čas je ten nejlepší lék
  • Děti mají problém s formulací myšlenek a slova jsou někdy příliš rychlá. Pokud přistihnete dítě při lži, nemusíte hned zasáhnout. Upozorněte ho, že víte o jeho nekalém jednání a nechte mu pár minut na to, aby se k situaci postavilo jinak. „Dávám ti deset minut a pak si o to znovu popovídáme, souhlasíš?“

www.lifehack.org

Marcela Svobodová

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X