Naučte se stimulovat bloudivý nerv. Zbavíte se bolestí hlavy, vysokého tlaku i deprese

Jeho název mnohým z nás připadá humorný, jeho význam pro naše tělo je ale obrovský. Bloudivý nerv je nejdelším nervem v organismu, vede od mozku až do tlustého střeva. Není se tedy čemu divit, že má velký vliv na naše zdraví. Jeho činnost ovlivňuje mozek, srdce, dýchací i trávicí soustavu. Často se hovoří o jeho stimulaci, která má na náš organismus velmi příznivý efekt a může pomoci od řady nepříjemných potíží.

Bloudivý nerv a jeho funkce

Náš bloudivý nerv neboli nervus vagus se podílí na řízení mnoha funkcí, je klíčovou součástí parasympatického nervového systému. Ovlivňuje náš dech, tepovou frekvenci, vylučování i psychiku. Pomáhá našemu tělu přepínat mezi reakcí „uteč, nebo bojuj“ a režimem, kdy jsme uvolnění. Vlivem stresu a věku ale může docházet k různým problémům a dysfunkcím bloudivého nervu, jejichž výsledkem mohou být mnohé zdravotní potíže. Dysfunkce může způsobit vysoký tlak, srdeční choroby, cukrovku 2. typu i deprese a úzkosti. I z tohoto důvodu je vhodné vědět, jak lze jeho fungování zlepšit.

Jak stimulovat bloudivý nerv

Možná jste slyšeli o tom, že u osob s epilepsií se k léčbě záchvatů používá stimulace nebo též aktivizace bloudivého nervu. Při tomto zákroku se do těla umístí zařízení, které pomáhá stimulovat bloudivý nerv elektrickými impulsy. Stimulaci lze použít také u osob s depresí, u kterých jiná léčba nepřinesla zlepšení. V současné době probíhá výzkum, zda by elektrická stimulace bloudivého nervu mohla pomoci i při dalších zdravotních problémech, jako je roztroušená skleróza, migréna či Alzheimerova choroba. Pokud ale chcete zlepšit svou hladinu stresu a celkový zdravotní stav, můžete bloudivý nerv přirozeně povzbudit a posílit i jinými způsoby.

Hluboké dýchání a meditace

Přínosem meditace je především to, že pomáhá zklidnit mysl a soustředit se na hluboké dýchání. Meditace reguluje náš autonomní nervový systém, má pozitivní vliv na snížení zrychleného dýchání, zrychleného srdečního tepu i hladiny kortizolu. Při meditaci se doporučuje prodloužit výdechy tak, aby byly delší než nádechy. Ze stejných důvodů může být užitečná také jóga. Jen se při ní ujistěte, že věnujete opravdu dostatečnou pozornost svému dýchání.

Pohyb

Cvičení a rozhýbání těla má rovněž příznivý vliv na bloudivý nerv, jak ukazuje i výzkum. Intervalový a vytrvalostní trénink mohou zvýšit aktivitu bloudivého nervu a zlepšit variabilitu srdeční frekvence. Pohyb snižuje sympatickou nervovou aktivitu a řídí parasympatickou reakci, takže máte dobrou rovnováhu, pokud jde o kardiovaskulární a respirační funkce.

Masáž

Výzkumy ukazují, že speciální druh masáže, označovaný jako reflexologie, též napomáhá stimulaci bloudivého nervu. Zkuste si udělat masáž nohou tak, že budete otáčet kotníkem, krátkými tahy třít prsty po chodidle či pohybovat prsty na nohou dopředu a dozadu.

Reflexologie jako příklad stimulace bloudivého nervu.
zdroj: freepik.com

Hudba, smích či zpěv

Většina z nás ví, že hudba nás může motivovat, přinášet nám radost, působit na naše emoce. Bloudivý nerv je spojen s hlasivkami, svaly v zadní části krku a prochází též vnitřním uchem. Zkuste si broukat, zpívat nebo jen poslouchat uklidňující hudbu. Tyto zvuky a vibrace mohou stimulovat váš bloudivý nerv.

Ponoření do studené vody

Mnoho profesionálních sportovců používá ponoření do studené vody ke zlepšení krátkodobého pocitu uvolnění. Studie ukazují, že ponoření do studené vody může pomoci při stresu tím, že zpomalí srdeční tep a nasměruje tok krve do mozku. Studená voda ve skutečnosti nejprve aktivuje sympatický nervový systém, který způsobí organismu stres. Následně se ale aktivuje parasympatikus a s ním i bloudivý nerv a výsledkem je slastné uvolnění, kdy se celým naším tělem rozlije pocit příjemného tepla. Nemusíte se rovnou nořit do ledové vody, zkuste si přiložit ledový obklad na obličej či krk nebo si dejte studenou sprchu.

Přínosy stimulace bloudivého nervu

Bloudivý nerv ovlivňuje vaše duševní a fyzické zdraví různými způsoby. Stimulace bloudivého nervu vám může pomoci:

  • Minimalizovat záchvaty u osob s epilepsií
  • Léčit deprese
  • Regulovat emoce
  • Snížit krevní tlak
  • Snížit srdeční frekvenci
  • Snížit zánět
  • Léčit migrény a klastrové bolesti hlavy

S nervy nám mohou pomoci i bylinky. Které jsou nejvhodnější?

Zdroj: selfdecode.com, forbes.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov, health.clevelandclinic.org

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X