Alkohol je kalorická bomba srovnatelná s burgerem: vyhněte se mu!

Snažíte se zhubnout? Vyřadili jste z jídelníčku všechny toxické potraviny, které by vás mohly svádět a mařit cestu za vysněnou postavou? Pokud máte doma zásobu alkoholu, ze které pravidelně ubíráte, jste teprve v polovině cesty. 

Skryté překážky 

Kalorie se neskrývají jen v jídle. Víte, že byste se měli vyhnout všemu, co je příliš sladké, smažené nebo balené. Vyřadili jste koblihy, pečivo, sádlo a smaženky, omezili jste polotovary, chipsy a slazené nápoje. Moc dobře si uvědomuje, že sytě oranžová limonáda je plná cukrů a každá sklenička je na cestě za štíhlou figurou krokem zpátky. Na alkohol se ale díváte jinak. Je to přece jen jednou za čas a v malém množství. 

Pro spoustu lidí je pivo, víno a tvrdý alkohol způsob, jak se po týdnu v práci odměnit. Právě to je kámen úrazu. Jedna plechovka se zdá být neškodná, ale v součtu za měsíc nebo rok je to pořádný balíček kalorií, který se vyrovná stovkám cukrovinek. A takové srovnání už na člověka většinou zafunguje. 

Představte si následující situace: 

Každý víkend vypijete láhev vína. Na první pohled to nemusí být problém, na vaší postavě se to hned po konzumaci neprojeví, ale roční příjem kalorií při pravidelném pití se rovná téměř padesáti Big Macům. 

Dáte-li si obden plechovku piva, nemusíte se bát vzdouvajícího pupku, ale příjmem kalorií atakujete hranici 44500 a vyrovnáte se více než dvěma stovkám cukrem posypaných a džemem plněných koblih. 

O moc lépe na tom není ani tvrdý alkohol. 50 mililitrů ginu odpovídá čokoládové tyčince, stejné množství krémového likéru dosahuje neuvěřitelných 153 kalorií. Vypotíte je během dvaceti minut odhazování sněhu nebo za půl hodiny rytí zahrady. Stačí se zamyslet, jestli to za pár loků přeslazeného pití stojí. Marná snaha, když si servírujete dušenou brokolici a večer zhřešíte skleničkou něčeho ostřejšího. 

Přípitek s alkoholickými koktejly.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Pití se do příjmu taky počítá

Ženám se tuk ukládá především v oblasti boků a stehen, mužům se obaluje linie pupku a zad. Říká se, že zdravý životní styl tvoří z dvaceti procent přirozený pohyb (řízené lekce v posilovně i obyčejná procházka v přírodě) a z osmdesáti procent jídlo. Nesmíte ale při výpočtech vynechávat nápoje. Skrývají v sobě kalorie a jsou stejně zrádné jako ty z pevné stravy. V ničem se neliší. Čím později si to uvědomíte, tím více se budete trápit neúspěchy a ztrácet motivaci pro další snažení. 

Nepomůže ani to, když kalorie navíc vypotíte. Pravidelný příjem alkoholu totiž výrazně zpomaluje metabolismus a bude vás stát čím dál větší úsilí udržet postavu ve formě. 

Alkohol je plný cukru a ten, jak známo, ovlivňuje vnímání mozku. Chuť, která pro vás není přirozená, je snadno zapamatovatelná a tělo ji začne pravidelně vyžadovat. Nezkoušejte jeho příjem upravit, ale rovnou ho vyřaďte. 

Zdravé náhražky 

Vyřazení alkoholu nezvládne každý. Často patří k životnímu stylu a k pravidelným rituálům. Scházíte se se známými, čeká vás školní sraz, svatba v rodině, víkendová grilovačka, teambuilding nebo prostě pohodová dovolená. Naštěstí existují způsoby, jak ošálit vlastní mysl a dopřát si zdravou variantu, která váš organismus nezatíží prázdnými kaloriemi, ale naopak nastartuje spalování a dodá tělu spoustu živin a vitamínů. 

  • Krémový likér nekupujte a smíchejte čerstvá vejce a kokosové mléko 
  • Zapomeňte na šťávy a sladké sirupy a používejte mražené ovoce
  • Pěstujte si vlastní bylinky a užívejte si mnohem sytější a výraznější chuť
  • Místo tonicu nebo rumu používejte kokosovou vodu v bio kvalitě

Zdroj: nhs.uk

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X