Jedno jídlo denně je forma půstu, která vede k rychlým výsledkům

Spousta lidí si myslí, že když budou konzumovat jedno jídlo denně, pomohou tím svému tělu zhubnout. Dieta, ve které jíte pouze jedno jídlo za den, se nazývá OMAD (z anglického One Meal A Day) a jde o omezení příjmu kalorií na jedno jídlo nebo na kratší časové období. Jak vlastně OMAD funguje? 

Jak funguje extrémní přerušovaný půst

OMAD patří mezi postupy přerušovaného půstu. Můžete jíst buď jedno jídlo denně nebo jíst omezené množství kalorií během krátkého časového úseku (např. v průběhu 2-3 hodin). Tím se vytvoří kalorický deficit, což vede ke ztrátě hmotnosti. Dalšími přínosy jsou snížení hladiny krevního cukru, snižuje se pravděpodobnost onemocnění nebo rizikové faktory srdečních nemocí.

Lidé, kteří se rozhodnou pro tuto dietu, mohou zvolit, jaké jídlo dne bude jejich jediným. Většina z nich se rozhodne pro večeři.

Jak funguje hubnutí pomocí jednoho jídla denně
pixabay.com

Jak snížit váhu kalorickým deficitem 

Pokud chcete zhubnout, je důležité buď zvýšit počet spálených kalorií, nebo snížit jejich příjem. K hubnutí ale vede jakékoliv omezení kalorií. Lidé, kteří se našli v metodě jednoho denního jídla, mohou zhubnout právě tím, že si dají jedno jídlo za den a tím přijmou malý počet kalorií.

OMAD je extrémní metoda půstu a není tedy vhodná jako dlouhodobé řešení. Může mít také vedlejší účinky, které lidé nemusí hned brát v úvahu, protože vidí sami sebe jako štíhlejší a lepší a nevnímají, že jim metoda může ublížit. 

Pokud chcete vsadit na přirozenou cestu, vyzkoušejte potraviny, které podporují hubnutí a projezte se k vysněné postavě.

Jak snížit příjem kalorií
pixabay.com

Výhody přerušovaného půstu

Kromě hubnutí vám půst může přinést i další zdravotní výhody. Můžete jím snížit hladinu cukru v krvi nebo pravděpodobnost srdečních onemocnění. Půst může znamenat také posílení pro nervový systém a tím podpořit dlouhověkost. Nejedná se však pouze o metodu OMAD, ale o přerušované půsty celkově. 

Nevýhody konzumace jednoho jídla denně

Pro některé jedince, kteří nemají s půsty zkušenost, ale může být metoda OMAD nebo jiný půst nebezpečný, protože tělo není zvyklé přijímat pouze jedno jídlo denně nebo snížený přísun kalorií.

Tento extrémní půst může oproti běžným stravovacím návykům vést k vyšší hladině cholesterolu nebo krevního tlaku. Konzumace pouhého jednoho jídla denně může také zpomalit reakci těla na inzulín nebo zvýšit hladinu hormonu stimulujícího chuť k jídlu. To může vést k extrémnímu hladu, což může znamenat později problémy s přijímáním potravy.

Kromě toho můžete při metodě OMAD pociťovat jiné příznaky, mezi které patří nevolnost, podrážděnost, málo energie nebo zácpa. 

Přerušovaný půst a hubnutí
pixabay.com

Dieta OMAD je nevhodná pro celou řadu lidí. Určitě by ji neměly zkoušet těhotné nebo kojící ženy, stejně jako děti a dospívající, starší dospělí a lidé, kteří již prošly problémy s příjmem potravy. V jednom jídle musíte totiž najít všechny živiny, které potřebujete k životu. Neznamená to, že si jednou denně zajdete například do rychlého občerstvení. V jednom jídle musíte najít dostatek vlákniny, bílkovin, zdravých tuku a sacharidů. 

Výzkumy dokazují, že je zdravější dopřát si více jídel denně po menších porcích, než se zaměřit na jedno jídlo, kde si musíte pohlídat opravdu všechny druhy živin. V jedné porci tak musíte najít ovoce, zeleninu (hlavně listovou), zdravé tuky jako je avokádo nebo olivový olej, luštěniny, semena, ořechy nebo mléčné výrobky. Nezapomínejte ani na ryby, libové kuřecí nebo krůtí maso, dalším zdrojem bílkovin jsou například vejce. 

Zdroj: healthline.com

Raina Tomanová

Jmenuji se Raina Tomanová, narodila jsem se ve Vrchlabí, kde také pár let žiji. Mám dvě male děti a tři kočky. Zajímám se o témata z různých oborů, ráda si popovídám s přáteli, miluji hokej (jako fanoušek) a ráda objevuji nové věci :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X