Jaký je rozdíl mezi úpalem a úžehem? A jak by měla vypadat první pomoc?

Letní dny jsou i v České republice plné horka a vydatného slunečního záření. Letní období sebou přináší mnohá zdravotní rizika, zvláště pokud je podceněna dostatečná prevence. Nejedná se jen o riziko spálení pokožky, ale i o možný úpal či sluneční úžeh. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl? A jak v těchto případech člověku pomoci?

Úpal

Pravdou je, že podle příznaků může být úpal od úžehu těžko rozeznatelný, vhodné je se proto vždy doptávat na okolnosti vzniku tohoto stavu. Úpal bývá nazýván také jako kolaps z horka. Během úpalu dochází k poškození organismu, které způsobuje nahromaděné teplo v těle. Lidský organismus je přehřátý a není schopen s pomocí termoregulace dostat z těla dostatek tepla. Organismus se zahřívá a teplo se dostává do všech orgánových soustav, čímž dochází k ohrožení zdraví. Mezi rizikové skupiny patří starší lidé, osoby s onemocněním srdce, děti a obézní osoby. Ti jsou rizikem úpalu ohroženi nejvíce.

Příznaky úpalu

Člověk, u kterého došlo k úpalu, cítí bolest hlavy, nevolnost, potí se, je mu na zvracení, může se cítit zmatený a může se mu také motat hlava. Objevit se v těžších případech může i zrychlené dýchání, svalové křeče a šokový stav. Ideální je se vždy člověka doptávat na okolnosti vzniku úpalu. K úpalu totiž dochází především, pokud je člověk v horkém, vlhkém a nevětraném prostředí, zvláště pokud byl jeho příjem tekutin nedostatečný. K úpalu může přispět i nevhodně zvolené oblečení.

Pomoc

První pomoc spočívá v podání dostatku tekutin, snižováním tělesné teploty studeným zábalem (ne ledovým), nutné je přesunout nemocného do chladnější místnosti, do které nebude svítit slunce. Organismus musí být pomalu ochlazován tak, aby nedošlo k teplotnímu šoku.

Prevence

Vhodnou prevencí je samozřejmě dostatečný příjem tekutin, pokud pobýváte na sluníčku déle, nezapomínejte na pokrývku hlavy, ideální je i omezení fyzické námahy v horkých letních dnech a také byste neměli zůstávat příliš dlouho na přímém slunci v těch největších teplotách.

Úžeh

Úžeh se od úpalu liší. Sluneční úžeh je zvláštní formou přehřátí, která vzniká jako důsledek nadměrného pobytu na přímém slunci. Do rizikové skupiny v tomto případě spadají, kromě výše zmíněných, také lidé se světlými vlasy, které mají malé množství kožního pigmentu. Velmi důležité je při pobytu na přímém slunci nosit pokrývku hlavy. Úžeh je v podstatě přehřátím mozku a dojít může až k překrvení mozkových plen. V nejhorších případech dochází k otoku mozku a následné smrti.

Příznaky

Úžeh má podobné příznaky jako úpal, ale přidává se také zčervenání pokožky, vyrážka a v horších případech se mohou objevit i popáleniny II. stupně.

Pomoc

První pomoc spočívá v ochlazování organismu studenou sprchou či koupelí (ne však ledovou), postiženého je nutné přenést do vyvětrané místnosti či alespoň do stínu. Vhodné je také podat dostatek tekutin.

Prevence

Dostatečná preventivní opatření jsou nejvíce důležitá pro rizikové skupiny osob (děti, starší osoby, obézní či s nadváhou a osoby s problémy s kardiovaskulárním zdraví), ale i ostatní by v horkých letních dnech měli dbát co největší opatrnosti. Dopřejte si proto pravidelně dostatečnou hydrataci organismu v podobě vody, ovoce a zeleniny, vyhněte se dlouhému pobytu na přímém slunci, volte vhodné oblečení, které je lehké a prodyšné a nezapomínejte na pokrývku hlavy. Vhodná je také ochrana před UV zářením v podobě ochranných brýlí a krémů s dostatečným SPF. Díky těmto opatřením si užijete léto ve zdraví.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X