Jakým způsobem působí alkohol na mozek?

Alkohol se zpočátku může zdát vzrušující a zábavný, neboť se nejprve cítíte uvolnění, vzrušení a méně unavení. Ovšem tento efekt se brzy přemění na problémy s koordinací, rozhodováním a ztrátou paměti. Jeho dlouhodobá konzumace může narušit kognitivní funkce, způsobit poškození mozku či Wernicke-Korsakoff syndrom, známý také jako alkoholová demence.

Okamžité účinky jsou příjemné

První dávka alkoholu podpoří uvolnění většího množství dopaminu, poskytne vám příjemný pocit, který si s jeho konzumací spojíte. Výsledkem je další konzumace, od níž očekáváte opět tento příjemný pocit. Může se zdát, že mizí i napětí a únava.

Pohybuje se od stimulantu k útlumu pro mozek

Alkohol, který se dostává do těla, zpočátku působí jako stimulant, ale brzy se jeho účinky obrátí v negativní. Dostaví se obtíže se soustředěním, zpomalují se reakce, objevují se obtíže s pamětí, střídají se nálady. Jakmile klesne obsah alkoholu v těle, opět se objeví únava a pocity deprese.

Alkohol inhibuje funkce mozku a centrálního nervového systému, které jsou zodpovědné za věci jako řeč, která se stává nesrozumitelnou.

Zhoršená koordinace a zpomalené reflexy

Jakmile alkohol vstoupí do krevního oběhu, začne ovlivňovat mozek a myšlenkové procesy. Může také zpomalit vaše reflexy kvůli zpožděným impulsům. Dochází i k ovlivnění schopnosti správně se rozhodovat. Jedinec může začít dělat věci nebezpečné nebo ohrožující jeho život.

Proč se to děje? Předpokládá se, že je to výsledkem snížené aktivity v části mozku, která je zodpovědná za racionální myšlení a rozhodování.

Dochází k částečné nebo úplné ztrátě paměti

Působení alkoholu neovlivní staré vzpomínky. Ztráta paměti se váže k době během konzumace většího množství alkoholu. Ztráta paměti může trvat několik hodin, ale i dní. Čím je přísun alkoholu větší, tím větší je i ztráta paměti.

Srovnání mozku zdravého 43 letého muže a mozku stejně starého alkoholika.

Zvýšená míra tolerance ke konzumaci alkoholu

Pokud dochází k pravidelné konzumaci, mozek vytváří toleranci k alkoholu. Pokud tedy jedinec chce docílit vytouženého účinku, musí konzumovat větší množství alkoholu.

Porucha mozku Wernicke-Korsakoff syndrom

Odhaduje se, že u 80% chronických uživatelů alkoholu se objevuje nedostatek thiaminu. Může se tak objevit Wernicke-Korsakoff syndrom, který se projevuje paralýzou očních nervů, narušením koordinace svalů, přetrvávajícími kognitivními a paměťovými obtížemi a zmatkem.

Příznaky při nedostatku alkoholu

Pokud jej silní konzumenti alkoholu tělu nedodají, objeví se abstinenční příznaky, mezi něž patří třes, halucinace, záchvaty, zmatenost a nespavost.

Při konzumaci mějte na paměti, že každý alkoholický nápoj má jiný obsah alkoholu. U piva je to kolem 5%, u vína 12% a destilované lihoviny jako vodka, rum, gin či tequila mají až 40% alkoholu.

Vzhledem k tomu, že alkohol ovlivňuje náš mozek i ve velmi malých dávkách, v žádném případě není vhodný pro mladistvé či těhotné. I ostatní by se měli vyvarovat jeho konzumaci ve větším množství či pravidelné konzumaci.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X