Lidský mozek dodnes patří mezi nejméně prozkoumané orgány našeho těla. Navzdory pokroku ve vědě i technice si vzhledem ke své složitosti stále uchovává část svých tajemství. I z tohoto důvodu je mozek a jeho činnost spojena i s mnoha různými mýty a polopravdami, kterým ale řada lidí věří. Jistě jste již slyšeli například o tom, že vlastně běžně využíváme pouhých deset procent kapacity mozku.
Oblíbená filmová zápletka
Zastánci této myšlenky navíc často tvrdí, že pokud se nám podaří objevit, jak začít využívat i zbylých devadesát procent, získáme neuvěřitelné schopnosti. Ostatně právě získání a využívání těchto schopností je tématem i mnoha filmů, například Fenomén, Lucy či Všemocný. Možná i tyto snímky mají svůj podíl na tom, že 65 % Američanů v nedávném průzkumu s tvrzením, že využíváme pouze 10 % kapacity mozku, souhlasilo.
Co říká moderní medicína?
Podle lékařů je ale pravda zcela jiná, lidé po většinu času využívají téměř celý mozek. Dokládají to nejrůznější skeny a snímky pořízené pomocí nejmodernější techniky, které zachycují aktivitu jednotlivých částí mozku. Data jasně ukazují, že velké oblasti mozku, mnohem více než 10 %, jsou využívány k nejrůznějším činnostem, od zdánlivě jednoduchých úkolů, jako je odpočinek nebo prohlížení obrázků, až po složitější úkoly, jako je čtení nebo počítání. Vědci zatím nenašli žádnou oblast mozku, která by nedělala nic.
Co říká selský rozum?
Existují i další logické důkazy, které teorii o tom, že využíváme pouze malou část kapacity mozku, vyvracejí. Kdybychom potřebovali pouze 10 % mozku, většina poranění mozku by pak neměla mít žádné znatelné následky. To ale není pravda. Také základní znalosti o evoluci jsou s tímto tvrzením v rozporu. Proč by se během vývoje lidstva vyvíjel náš mozek takto „zbytečně“? Příroda by se jistě jinak soustředila na vývoj něčeho jiného, potřebnějšího. Pravdou tak je, že i když mezi lidmi existují obrovské rozdíly ve schopnostech či znalostech, není to dáno tím, že by někteří využívali větší část mozku než ostatní.
Jak jsme přišli na to, že 90 % našeho mozku je zbytečných?
Tento mýtus je často připisován psychologovi Williamu Jamesovi. Ten tvrdil, že většina našeho duševního potenciálu zůstává nevyužita, a zároveň hovořil o jakési skryté mentální síle. Nikdy však nespecifikoval procento. Jedna z prvních zmínek o 10 % využití mozku se objevuje v předmluvě k bestselleru Dalea Carnegieho z roku 1936 s názvem Jak získávat přátele a působit na lidi. Myšlenka, že využíváme jen zlomek plného potenciálu svého mozku, je od té doby základním kamenem mnoha motivačních guru.
Nejen o srdce či plíce je vhodné se dobře starat. I mozek potřebuje naši péči.
Budete-li mozek pravidelně posilovat, odvděčí se vám.
Zdroj: britannica.com, michaeljfox.org