Mozek lze posilovat stejně jako svaly v každém věku

Jeden orgán je závislý na druhém. Jak se vzájemně ovlivňují? Který z nich se bez nečinnosti řítí do zkázy mnohem rychleji? Švýcarští vědci se touto otázkou již zabývali. Na co přišli?

Co bylo první? Vejce nebo slepice?

Jelikož jde psychické zdraví ruku v ruce s tím fyzickým, musíme si zodpovědět na pár otázek. Ovlivňuje ochabování svalů mozek? Nebo právě mozek způsobí ochabování svalů? Tímto tématem se již zabývali vědci z Univerzity v Ženevě a Národní výzkumný ústav ve Švýcarsku (NCCR). Jejich předmětem zkoumání se stala populace ve věku od 50 do 90 let. Zkoumání probíhalo v dvouletých odstupech a trvalo celkem 12 let. A jaký byl jejich závěrečný verdikt?

Mozek je vhodné procvičovat hraním her a luštěním
pixabay.com

Mozek ovlivňuje veškeré funkce v těle

K tomu, aby vše fungovalo správně, je nezbytné správné fungování nervové soustavy. Mozek je řídícím centrem vědomých pohybů, ale i emocí, paměti a myšlení. K jeho rychlejšímu ochabování dochází s věkem, kdy přirozeně ubývá počet mozkových neuronů. A tipněte si po jakém roce k tomu dochází? Již po 17. roce života.

I mozek lze cvičit jako sval

Ve škole jsme byli neustále nucení přijímat nové a nové informace. Jako malí jsme se učili mnohem rychleji a ani to tak nebolelo. S přechodem do zaměstnání se z nás stávají zautomatizovaní lidé a skrze stereotyp se často nesetkáváme s novými podněty. Jak ale posílit svůj mozek, abychom předešli nevratné ztrátě mozkových buněk? Pomohou k tomu různá kognitivní cvičení v podobě her, učení se cizích jazyků, tvorba krátkých pohádek nebo počítání bez kalkulačky. A jak už jsme si uvedli, i správná funkce mozku jde ruku v ruce se svaly. K jeho fungování přispěje procházka na čerstvém vzduchu, která vžene do jeho cév novou okysličenou krev

I mozek je nutné pravidelně procvičovat.
pixabay.com

A jak je to se svaly?

Svaly ochabují velice rychle. Jistě jste si všimli, že posilování svalů trvá dlouho, kdežto menší pauza může zmařit úplně vše. Snížený pohyb může mít neblahý dopad na fungování mozku, ale existuje stále možnost “kognitivního prokrvování”. Posilování svalů má pozitivní vliv i na psychiku člověka. 

Co to tedy znamená ve výsledku?

Pokud dojde k nevratnému poškození mozku, nebudeme schopni řídit vědomé pohyby svalů. O mozkové buňky přicházíme nadobro, kdežto buňky svalu se mohou obnovit. Výsledkem je, že nečinnost mozku vede k menší nečinnosti svalů, než aby nečinnost svalů způsobila pokles činnosti mozku. Vědci tedy doporučují, abychom dbali na cvičení mozku.

Svaly se udržují v kondici snáze než mozek
pixabay.com

Tipy k posílení šedé kůry mozkové?

  • učte se nová slova- čtěte knihy různých žánrů
  • hrajte karty a deskové hry
  • stavějte puzzle
  • tančete na vaši oblíbenou hudbu
  • učte se hrát na hudební nástroj
  • choďte na nová místa, zkoumejte své okolí
  • učte se novým dovednostem, vařte neznámá jídla
  • vyučujte druhé a vyměňujte si zkušenosti
  • odpočívejte
  • spěte alespoň 8 hodin

Zuzka Pitříková

Zhruba 7000 hodin praxe, únava a vyčerpání. Z toho všeho mi zbyl jen obdiv ke všem zdravotníkům. Ale jelikož má každá mince stany dvě, tato životní událost mi přinesla i něco dobrého. Zkušenosti, několik tisíc hodin učení a poznatků k nezaplacení. Ráda to vše teď spojím s tím, co miluji… Kreativitou, psaním, přemýšlením a hledáním odpovědí na otázky.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
X