Zpravodajství o koronaviru se nevyhnou ani naši nejmladší. Jak vysvětlit dětem koronavirus tak, aby byly opatrné, ale neměly z něj nepřiměřený strach? Pocity našich dětí jsou důležité a úkolem nás dospělých je, nepřehlížet jejich obavy, ale pomoci dětem danou situaci zpracovat vhodným způsobem.
Neignorujte dotazy svých dětí a pomozte jim pochopit koronavirovou krizi.
Mluvte s dětmi, i když se na koronavirus neptají
Říkáte si, že když se dítě na nic neptá, není třeba mu nic vysvětlovat? Není to pravda.
Haley Neidich, psychoterapeutka a odbornice na duševní zdraví, upozorňuje rodiče, že by si měli být vědomi možných obav svých dětí, i když o nich zrovna nemluví.
To, že dítě neřekne, že ho něco trápí, ještě neznamená, že nemá plnou hlavu starostí.
Děti se občas mohou bát zeptat se rodičů na některé věci. Proto jim pomozte a sami začněte odpovídat na jejich nevyřčené otázky.
Své děti tak naučíte, že je snadné o věcech mluvit. Že komunikace s rodiči může být bezproblémová, přátelská a ulevující.
Tip: Pokud přesně nevíte, co je koronavirus a jak eliminovat možnost nakažení, předem si tyto informace nastudujte, abyste svým dětem mohli podat pravdivé informace.
Ujistěte se, že rozumíte rizikům koronaviru
Než si s dětmi začnete povídat, ujistěte se, že víte, jak vysvětlit dětem koronavirus a že sami správně rozumíte jeho rizikům.
Dr. Teena Chopra, lékařka a ředitelka prevence infekcí a epidemiologie v nemocnici DMC Harper University Hospital uvedla, že rodiče by v první řadě měli svým dětem podat informace, které jsou o koronaviru všeobecně známy, a tedy, že:
- se jedná o respirační virus (virus napadající dýchací ústrojí)
- nemocný člověk může mít viditelné příznaky viru, ale může jej v sobě také nosit a žádné příznaky mít nemusí
- se jedná o podobné onemocnění, jako je chřipka, které se přenáší kapičkami při dýchání, kýchání nebo kašlání
- jednou z nejdůležitějších prevencí je pečlivá hygiena rukou a vyhýbání se většímu množství lidí
Tip: Od malička učte své děti, aby si myly ruce aspoň 20 vteřin s použitím mýdla, a to před každým jídlem a po každé návštěvě jakéhokoliv veřejného místa.
Mluvte, mluvte, a ještě jednou mluvte
K tomu, aby si děti zvykly s vámi otevřeně hovořit, je nutný cvik. Věnujte svým dětem a jejich pocitům 100% pozornost.
Pokud chce s vámi dítě hovořit, odložte mobilní telefon, vypněte televizi, jednoduše přestaňte s momentální činností a aktivně naslouchejte tomu, co vám chce dítě říct.
Pomozte dětem pochopit fakta o koronaviru a snažte se jim vysvětlit, že ne vše, co lidé o Covidu říkají, musí být nutně pravda.
Tip: Zamyslete se také nad sebou. Jak zvládáte danou situaci? Neovlivňuje váš postoj ke koronavirové krizi vaše děti negativně? Neděsíte je zbytečně svými obavami? Nebo naopak, neberete rizika koronaviru příliš na lehkou váhu?
Podívejte se s dětmi na krátké video, které jednoduše vysvětluje, co je to koronavirus.
Velmi důležité je komunikovat spolu jako rodina. Nevytvářejte z koronaviru tabu. Vysvětlujte, popisujte a pomozte dětem vše pochopit.
Pokud vaše dítě zažívá starosti a má obavy, snažte se omezit sledování televize a jiných médií, aby vaše dítě nemělo tuto problematiku stále na očích.
Mimo vysvětlování, dítěti také pomozte na virus zapomenout. Snažte se zaměřit jeho pozornost na příjemné věci, které mu zvednou náladu a přinesou jiné myšlenky.
Nedaří-li se vám dítě uklidnit, vyhledejte specialistu, jako je například rodinný terapeut či psycholog, který vám koronavirovou krizi pomůže překonat.