Početí v číslech: jak spočítat plodné dny, sledovat ovulaci a měřit teplotu

Touha po dítěti je jedna věc, problémy s početím ta druhá. Čím dál častěji se musí páry potýkat s vleklými potížemi, které se táhnou několik měsíců nebo let. Zkuste se zamyslet nad plodnými dny a ušetřete si cestu na specializovanou kliniku. 

Dopřejte tělu pravidelnost

Početí by mělo být aktem lásky. To se ale čím dál častěji rovná sci-fi. Ovlivňuje vás napětí v běžném životě, honba za kariérou, roky utíkají a svíčky na narozeninovém dortu přibývají. Těch, kteří se stanou rodiči bez pomoci medikamentů, prudce ubývá. Počítání plodných dnů bylo vždy sázkou na jistotu a zároveň je to jeden z prvních postupů, které vám lékař před invazivnějším zákrokem doporučí. 

Základem pro správný výpočet ovulace a plodných dnů je pravidelná menstruace. Jen hrstka žen se ale může na cyklus 100% spolehnout, bohužel. Často je totiž ovlivňuje nachlazení, stres v práci nebo doma, někdy si ho samy posunou absencí mezery v užívání antikoncepčních pilulek. To všechno způsobí v těle nerovnováhu a zkomplikuje určení maximální plodnosti. Ženské tělo není stroj a nedá se nastavit tak, abyste se na jeho pochody mohla stoprocentně spolehnout, ale čím více nenadálých událostí mu připravíte, tím více zmateně bude reagovat. 

Kdy je nejvyšší šance na početí

Každý měsíc uvolní jeden z vaječníků jedno vajíčko, které čeká na oplodnění. To ale ani zdaleka neznamená, že máte volnou ruku při volbě data a času. Většina početí je totiž výsledkem sexu uskutečněného méně než dva dny před nástupem ovulace. V ten moment má žena největší šanci otěhotnět. Obecně by se dalo říct, že je to zhruba 12 – 16 dní před další menstruací. 

Platíčko pilulek antikoncepce.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Měření bazální teploty 

Pokud chcete mít větší jistotu při určování ovulace, pořiďte si teploměr k měření bazální teploty v pochvě. Bez větších problémů ho seženete v lékárně. Speciální teploměry teplotu určí na dvě desetinná místa přesně a jsou vodotěsné. Zavedením teploměru do pochvy po pár vteřinách zjistíte svou bazální teplotu. Provádějte to každé ráno a bedlivě sledujte změny. Jakmile číslo povyskočí nahoru, začíná ovulace. Při sledování cyklu je to nepostradatelný údaj. 

Ovulační testy a aplikace

Ovulaci můžete poměrně snadno odhalit i speciální soupravou pro její predikci. Tzv. ovulační test detekuje nárůst luteinizačního hormonu, který ženské tělo uvolňuje zhruba 48 hodin před nástupem ovulace. Sadu seženete v běžných sítích drogerií a lékáren. 

Delikátní pozorování

Pokud se naučíte vnímat projevy vlastního těla, zjistíte, že vám samo dává signály o tom, v jaké fázi cyklu se zrovna nacházíte. Jednou z metod je sledování děložního sekretu. Tzv. cervikální hlen je běžnou součástí dnů mezi cykly. Mění se ale jeho barva, hutnost i četnost. 

První dny po menstruaci pravděpodobně prožíváte “období sucha”. S tím, jak vajíčko dospívá, se ale v pochvě vytváří hlen bílé nebo nažloutlé barvy a lepkavé konzistence. Poslední momenty před ovulací se opět mění a nápadně připomíná vaječný bílek. To je ideální čas pro početí. 

Těhotenské bříško s botičkami.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Toužíte otěhotnět? Naordinujte si čas vyhrazený pro sex v období pěti dnů před očekávanou ovulací a pokračujte denně až do jejího konce. 

Pokud jste neúspěšně vyzkoušeli všechno, co je možné absolvovat v domácích podmínkách, po 12 měsících marných snah navštivte svého gynekologa nebo specializovanou kliniku, kde vás důkladně vyšetří a pomůže odhalit příčinu problému u vás i partnera.

Zdroj: webmd.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X