Skladování mateřského mléka: Co dělat a co nedělat

O tom, že mateřské mléko je pro děti tou nejlepší stravou, kterou jim v prvních měsících života můžeme poskytnout, není pochyb. Kojení je nejen zdravé, ale často také praktické. Pokud kojíte a vracíte se do práce nebo hledáte větší flexibilitu, pravděpodobně uvažujete o tom, že začnete mateřské mléko pro vašeho potomka odsávat či odstřikovat. A v tom případě je velmi důležité vědět, jak takové mléko následně bezpečně skladovat.

Jakou nádobu na skladování mateřského mléka používat?

Předně je vhodné upozornit na to, že před odsáváním nebo manipulací s mateřským mlékem byste si vždy měli umýt ruce. Odsáté mléko následně uchovávejte v čisté uzavřené nádobě ze skla nebo z tvrdého plastu, který neobsahuje bisfenol A. Naplňte jednotlivé nádoby mlékem, které bude vaše dítě potřebovat na jedno krmení. Mateřské mléko se při mražení mírně rozpíná, proto nenaplňujte nádoby až po okraj. V neposlední řadě existují též speciální plastové sáčky určené pro skladování mléka. Mateřské mléko naopak nikdy neskladujte v plastových sáčcích určených pro běžné použití v domácnosti.

Mohu čerstvě odsáté mléko přidat k již uskladněnému mléku?

Čerstvé mateřské mléko můžete přidat do chlazeného nebo zmrazeného mléka. Čerstvě odsáté mléko však před přidáním do dříve zchlazeného nebo zmrazeného mléka důkladně zchlaďte v ledničce. Nikdy nepřidávejte teplé mateřské mléko ke zmraženému mléku, došlo by k jeho částečnému rozmrazení.

Matka krmí dítě odstříkaným mateřským mlékem.
zdroj: pexels.com

Jak dlouho mohu mateřské mléko uchovávat?

Jak dlouho můžete odsáté mateřské mléko bezpečně uchovávat, závisí na způsobu skladování. Obecně podle odborníků platí tyto zásady:

  • Pokojová teplota – čerstvě odsáté mléko lze uchovávat při pokojové teplotě maximálně šest hodin. Optimální je však mateřské mléko použít do čtyř hodin, zejména pokud je v místnosti větší teplo.
  • Chladicí taška – odsáté mléko lze uchovávat též v chladicí tašce s ledovými obklady až po dobu jednoho dne.
  • Chladnička – mateřské mléko lze v zadní části chladničky, kde je nejnižší teplota, skladovat až čtyři dny. Optimální je však mléko použít nebo zmrazit do tří dnů. Mateřské mléko nikdy neumísťujte do dveří ledničky.
  • Mrazák – čerstvě odsáté mléko lze skladovat též v zadní části mrazáku, a to až 12 měsíců. Ideální je však použít zmrazené mléko do šesti měsíců.

Mějte na paměti, že čím déle mateřské mléko skladujete, ať už v chladničce nebo v mrazničce, tím větší je ztráta vitamínu C v mléce. Je také důležité si uvědomit, že mateřské mléko se mění podle potřeb vašeho dítěte. Mléko odsáté v době, kdy je dítě novorozencem, tak nebude zcela vyhovovat potřebám téhož dítěte, když bude o několik měsíců starší.

Jak rozmrazit zmrazené mateřské mléko?

Zmrazenou nádobu vložte do chladničky noc předtím, než ji hodláte použít. Mléko můžete také jemně ohřát vložením pod teplou tekoucí vodu nebo do misky s teplou vodou. Zmrazené mléko nikdy neohřívejte v mikrovlnné troubě ani na sporáku. Některé výzkumy naznačují, že rychlý ohřev může ovlivnit protilátky v mléce. Jednou rozmrazené mléko již znovu nezamrazujte.

Voní nebo vypadá rozmrazené mateřské mléko jinak než čerstvé mléko?

Barva mateřského mléka se může normálně mírně lišit v závislosti na vaší stravě. Také se může zdát, že rozmražené mléko má jinou vůni nebo konzistenci, pokud jste ale dodrželi všechny bezpečnostní zásady, je pro dítě bezpečné. Jiná vůně chlazeného či rozmrazeného mateřského mléka je způsobena enzymem zvaným lipáza, který rozkládá tuky a uvolňuje mastné kyseliny. Tento proces pomáhá zabránit růstu škodlivých bakterií.

Máte doma malé miminko? Pozor na syndrom náhlého úmrtí kojence.

Zdroj: babycentre.co.uk, womenshealth.gov, thebump.com, medela.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X