Past jménem fast food: proč je tak těžké mu odolat a jak se mu vyhnout

Rychlé občerstvení má mnoho podob, ale žádná z nich neprospívá našemu zdraví. Jídlo i pití prodávané ve fast food restauracích je plné nasycených tuků, přidaných cukrů a dochucovadel, které mají jediný cíl: spustit v našem mozku pozitivní reakci, která nás donutí k další návštěvě.

Proč toužíme po jídle z fastfoodu

Každý dospělý člověk dobře ví, že stravování v restauracích rychlého občerstvení není zdravé. Jak je tedy možné, že jsou po celém světě tak rozšířené a oblíbené? 

Existuje několik faktorů, které nás “nutí” se čas od času uchylovat k jídlu ve fast foodu. Ty nejdůležitější spouští naše samotné tělo v čele s mozkem, a právě toho restaurace hojně využívají.

Náš mozek je naprogramován na vyhledávání kaloricky bohatého a výživného jídla. V původním slova smyslu byl totiž takového jídla v přírodě nedostatek a jeho získání bylo zárukou pohodlného přežití. V dnešním světě jsou však obchody i restaurace plné doslazovaných, tukem překypujících potravin, které jsou navíc dobarvené a ochucené tak, aby nás lákaly všemi smysly. Touha po vysoce kalorickém jídle je tak v současné době zcela neopodstatněná.

Rychlé občerstvení škodí zdraví
pixabay.com

Proč je tak těžké sníst malou porci nezdravého jídla

Problém fast foodu tkví především v nepoměru kvality a kvantity. Jídlo je extrémně kalorické, ale zároveň jsou k dostání velké porce. Navíc jsou všechny pokrmy pečlivě dochucené tak, aby v našich ústech spouštěly pozitivní pocity. Je tedy velmi snadné zkonzumovat příliš mnoho nezdravého jídla. Může se tak běžně stát, že v jediném pokrmu do sebe dostanete doporučenou denní dávku energie, sacharidů, tuků i soli.

Jak se vyhnout přejezení
pixabay.com

Fast food postrádá důležité živiny

Fast food obsahuje příliš nasycených tuků, rafinovaného cukru a soli, ale většinou zcela postrádá vitamíny, minerály, dostatek tekutin a vlákninu. 

Denní energetický příjem tak díky hranolkám a milkshakům splníme velmi lehce, ale naše tělo bude postrádat základní živiny.

To vede k tendenci objednat si k nezdravému menu zdravější přílohu. Nenechte se ale mýlit, zeleninový salát, miska čerstvého ovoce nebo rádoby dietní nápoj z fast foodu bývají často také plné dochucovadel.

Proč lidé chodí do fast foodu
pixabay.com

Ve stresu saháme po nezdravém jídle

Když sníte něco chutného, ve vašem těle se začne vyplavovat serotonin a další hormony dobré nálady. Pokud jste ve stresu, vaše chování řídí stresový hormon kortizol. Ten má na svědomí zvýšenou chuť k jídlu právě v touze nastolit v organismu příjemné pocity. Pokud spěcháte, jste unavení a vystavení každodennímu stresu, je velmi pravděpodobné, že budete chtít hlad zahnat právě v rychlém občerstvení.

Jak se nenechat zlákat nezdravým jídlem
pixabay.com

Jak se vyhnout fast foodu

Přestože restaurace s rychlým občerstvením jsou lákavé a potkáte je na každém rohu, můžete své tělo vědomě nasměrovat jinam. Stačí dodržovat tato jednoduchá pravidla:

  • Jezte pravidelně – jedině tak nedojde k náhlému poklesu energie a touze rychle zahnat hlad
  • Dopřejte si dostatek spánku – předejdete únavě hned po ránu
  • Pijte vodu – dostatek tekutin zaplní váš žaludek při nulovém příjmu kalorií
  • Vyhýbejte se stresu – stresové hormony podporují chuť k jídlu
  • Omezte alkohol – když pijete, spíše sáhnete po tučném jídle
  • Hlídejte si porce – nesnězte celé velké balení jen proto, že bylo cenově výhodné
  • Soustřeďte se na jídlo – během jídla nesledujte televizi, počítač ani zprávy v telefonu

Zdroj: brainfodder.org

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X